VALİ, VERİLERİ AÇIKLADI
Valilik toplantı salonunda basın toplantısı düzenleyen Vali Ekrem Canalp, güvenlik verilerini duyurdu. Emniyet Müdürü İbrahim Kaba ve İl Jandarma Komutanı Albay Adem Taşkın’ın da katıldı toplantıda konuşan Vali Canalp: “Asayiş olaylarına baktığımız zaman geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 6’lık bir azalma meydana geldiğini görmekteyiz. Geçen yılın Nisan ayında 951 asayiş olayı meydana gelmiş iken bu nisan ayında 896 asayiş olayı meydana gelmiştir. Mala karşı işlenen işyerinden, kurumdan ve evden hırsızlık, yankesicilik, dolandırıcılık gibi 9 önemli suçta ise geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 34’lük bir düşüş yaşanmıştır. Asayiş olaylarındaki aydınlatma oranlarımız da gün geçtikçe artmaktadır. Aydınlatma oranımız geçen yıl nisan ayında yüzde 86 iken, bu yılki nisan ayımızda yüzde 89’a yükselmiştir” dedi.

“ARANAN KİŞİLERİN YAKALANMASI
DÜŞÜŞTEKİ NEDENLERDEN…”
Vali Canalp, şöyle devam etti: “Mahkemelerce haklarında yakalama kararı çıkartılan kişilere yönelik de gayretli şekilde devam etmektedir. Geçen yıl nisan ayında 750 kişi yakalayıp mahkemelere, cezaevlerine teslim etmiş iken, bu nisan ayında bu rakam bin 288’e çıkmıştır. Bu da yüzde 72’lik bir artışa karşılık gelmektedir. Esasen asayiş olaylarındaki hızlı düşüşlerdeki temel nedenlerinden bir tanesi de ‘suç makinesi’ diye tabir etmiş olduğumuz, suç işlemeyi alışkanlık haline getirmiş olan bu şekildeki aranan kişilerin yakalanarak cezaevlerine teslim edilmiş olmasıdır.”

“SİBER SUÇLARDAN 17 KİŞİ TUTUKLANDI”
Narkotik ve siber suçlarla ilgili verileri de paylaşan Vali Canalp; “Uyuşturucuyla mücadele her zaman için toplumumuzun da Batmanımızın da temel önceliğidir. Biz bu öncelik çerçevesinde hareket etmeye de devam ediyoruz. Geçen yıla oranla yüzde 79’luk bir narkotik olaya müdahalemiz söz konusudur. 179 Narkotik olaya Nisan ayı içerisinde kolluk görevlilerimiz tarafından, polis ve jandarma tarafından müdahale edilmiştir ve oransal olarak da bir önceki yılın nisan ayına göre yüzde 79’luk bir müdahale edilen olay sayısındaki artışı ifade etmektedir. Siber suçlar bir başka ana başlığımızdır. Türkiye’de de Batman’da da gittikçe artan bir trend gösteren siber suçlara karşı da özel bir parantez açtık ve suçlarla ilgili de çok özel bir çalışmayı polis ve jandarma olarak hali hazırda yürütüyoruz. Nisan ayı içerisinde toplam 334 adli işlem yapılmıştır ve siber suçlardan da 17 kişi tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir” diye konuştu. 

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL