*13 Mahallenin muhtarı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle Batman Çağdaş’ı ziyaret etti. Yaklaşan seçimlerle ilgili de değerlendirmelerde bulunan muhtarlar: “Elbette herkes muhtarlığa talipli olabilir ama muhtarlık kanununun artık değişmesi gerekiyor. Milletvekillerine olduğu gibi muhtar adaylarına da bazı kriterler getirilmeli” dediler.

MUHTARLARDAN 10 OCAK ZİYARETİ
Batman’da bazı muhtarlar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle Batman Çağdaş’ı ziyaret etti. Ziya Gökalp, Güneykent, Yeşiltepe, Yeni Mahalle, Pazaryeri, Pınarbaşı, Fatih, Aydınlıkevler, Raman, Belde, Bahçelievler, Bağlar ve Huzur Mahalle muhtarları, basın emekçilerini günlerinde tebrik etti. Editörümüz Barış Arslan nezdinde Çağdaş ekibini tebrik eden Ziya Gökalp Mahalle Muhtarı Masum Padir: “İlimizin gelişiminde ve sorunların çözümünde büyük katkılar sunan basın emekçilerine nice başarı dolu yıllar diliyoruz” dedi.

“MUHTARLIK KANUNU DEĞİŞMELİ”
Yaklaşan yerel seçimlerle ilgili de değerlendirmelerde bulunan muhtarlar: “Muhtarlık kadim bir kurumdur. Elbette herkes muhtar adayı olabilir. Fakat muhtarlık kanunun güncellenmesi şart. Seçim günü bile aday olunabiliyor. Şu anda birçok mahallede 15-20 aday bulunuyor, milletvekillerinde olduğu gibi muhtar adaylarında da belli başlı kriterler olmalı. Demokrasiden ve çok seslilikten yanayız ama muhtarlık kanunu çağın şartlarına göre şekillenmelidir. Bu konuda Cumhurbaşkanımız da bir çağrısı vardı. Muhtarlık müessesinin daha saygın hale getirilmesini istiyoruz” dediler. 

Editör: NEZAHAT SUMBÜL