Nörolog Dr. Ümit Eren, migren hastalığının tedavisine yönelik olarak üretilen ilk ilacın 'migren aşısı' olduğunu belirterek bu tedaviyle hem atak sıklığının hem de ağrı yoğunluğunun azaldığını söyledi. Dr. Eren bu yöntemin, koruyucu tedavilere başlayıp yanıt alamayan ya da bu ilaçları tolere edemeyen ve ayda 4’ten fazla atağı olan hastalara uygulanmasını tavsiye etti.

Acıbadem Bursa Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ümit Eren, şiddetli baş ağrısı atakları ile kendini gösteren, engelleyici bir nörolojik hastalık olan migren ve tedavisi için son yıllarda kullanılmaya başlayan migren aşısı hakkında önemli bilgiler verdi. Dr. Eren, migrenin en sık görülen belirtilerini “Genellikle tek taraflı, sıklıkla şakaklarda, bazen göz ve göz arkasında bazen de alında, başın arka tarafında yerleşen zonklama tarzında baş ağrısı, bulantı, ışığa, sese ve kokuya duyarlılık, kelime bulma güçlüğü, donukluk, iştah değişiklikleri ve hareketle artan baş ağrısı” olarak sıraladı.

“Doğruda migren tedavisine yönelik üretilen ilk ilaç: Migren iğneleri”

Migrenli hastaların bir kısmının bu koruyucu tedavilere yanıt vermediğine veya bunları tolere edemediğine dikkat çeken Dr. Eren son yıllarda, ’’Migren Aşısı’’ olarak bilinen ve aslında bir aşı değil bir ilaç tedavisi olan yöntemden de bahsetti. Migren aşısının sadece migren sıklığını değil, aynı zamanda yoğunluğunu da azaltabildiğinin altını çizen Dr. Eren migren aşısı ile ağrının oluşmasının engellendiğini ve muhtemel atakların önüne geçildiğini söyledi.(İHA)

Editör: MEHMET REŞAT YİĞİZ