“KURUMLARIMIZ ORTAK KARAR ALDI”
DEM Parti Batman il teşkilatı ile delegelerden en fazla oyu alarak Eş Başkan adayı gösterilen avukat Mehdi Öztüzün arasındaki gerilim büyüdü. Geçtiğimiz haftalarda Batman Petrolspor maçında Hüda-Parlı Başkan adayı Serkan Ramanlı ile Öztüzün’ün yan yana çekilen fotoğrafı sonrası DEM Parti il teşkilatı, sosyal medya hesabından ‘inceleme başlattık’ paylaşımı yapılmıştı. Aradan geçen iki haftalık süreç sonrası il teşkilatından açıklama gelmeyince Eş Başkan adayı Öztüzün, sosyal medya hesabından paylaşım yapmıştı. Öztüzün’ün açıklamaları sonrası, DEM Parti ilgili organlarıyla olağanüstü toplanma kararı aldı. İl teşkilatında düzenlenen basın açıklamasında konuşan İl Eş Başkanı Songül Korkmaz: “Yurtsever halkımız ve demokratik kurumlarımızın olağanüstü çağrısı üzerine bir araya gelen Batman Kurumlar Koordinasyonumuz (Arî-Der, Bahar Kültür Merkezi, Barış Anneleri, DBP, DEM Parti, MEBYA-DER, TUHAD-DER, TJA, Gençlik Meclisi, kentteki sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri), kentteki durumu değerlendirmiş ve şu karara varmıştır” dedi.

“ÖZTÜZÜN AKSİNE TUTUM SERGİLEDİ”
‘Batman Kurumlar Koordinasyonu’ adına basın açıklamasını okuyan Korkmaz, şunları söyledi: “Partimizin programında, halk oylaması yönetmeliğinde bu husus açıkça ifade edildiği gibi kurullarımızca 31 Mart Seçimleri için aday adaylarıyla yapılan mülakatlarda da bu husus açıkça ifade edilmiş ve tüm aday adayları eşbaşkanlık ilkesini kabul ettiklerini beyan etmiştir. Bize başvuran tüm aday adaylarımız, “eşbaşkanlık” için başvurmuştur. Halk oylamamız büyük bir başarıyla sonuçlandıktan sonra Batman Belediye Eşbaşkan adayı olarak seçilen Mehdi Öztüzün beyanının aksine bir tutumun içine girmiştir. İl örgütümüz ve merkezi komisyonlarımızın tüm çözüm çabalarına rağmen bizim açımızdan kadın iradesinin yok sayılması ve eşbaşkanlık ilkemizin reddi anlamına gelen “Belediye Başkanı” olma tutumunda ısrar etmiştir. Kurulduğu günden itibaren resmi ideoloji ve karanlık güçlerin tetikçiliğini yapan, binlerce yurtseverimizin kanında eli olan, Kürt halkına yönelik topyekûn saldırı içerisinde olan karanlık yapıların Batman halkına, partimize ve değerlerimize yönelik özel ve psikolojik saldırılara zemin sunmuştur.”

“DÜNYA TARİHİNDE KENDİ ADAYINI HEDEF GÖSTEREN BİR PARTİ DAHA YOK” “DÜNYA TARİHİNDE KENDİ ADAYINI HEDEF GÖSTEREN BİR PARTİ DAHA YOK”

“ÖZTÜZÜN ADAYIMIZ DEĞİL”
Açıklamanın devamında şöyle denildi; “Mehdi Öztüzün kişisel ikbalini öncelemiş, çoğunlukla seçim çalışmalarına katılmaktan imtina etmiştir. Partimizin sorunları parti mekanizmalarında çözme çabalarına karşı Öztüzün, sanal medya üzerinden kültürümüze ve parti disiplinine aykırı tutum ve pratiğinde ısrar etmiş; adeta partimize, değerlerimize karşı bir karalama kampanyası başlatmıştır. Kürt halkının büyük bedellerle şekillendirdiği yurtseverlik değerleri ve kazanımlarına aykırı tutum ve özellikle kadın özgürlük mücadelesinin yarattığı değerlere saldırı asla kabul edilmeyecektir. Batman halkı da büyük emek ile yarattığı bu büyük değerlere uymayan hiç kimse ile yürümeyecek ve bu değerlere saldıranlara karşı da gerekli tutumu gösterecektir. Gelinen aşamada partimize, yurtseverlik kültürümüze ve kadın iradesine karşı tutumu nedeniyle Mehdi Öztüzün ile partimiz ve kurumlarımız ile herhangi bir bağı ve ilişkisi kalmamıştır. Öztüzün’ün belediye eşbaşkan adayımız olmadığını kamuoyuna duyuruyoruz. Batman’da bütün karanlık yapıların ve kişisel ikbal sevdalılarının geliştirmek istediği karalama kampanyasına karşı tüm yurtsever Batman halkını yerel yönetim seçimlerinde DEM Parti etrafında kenetlenmeye ve her türlü karanlık oyunu boşa çıkarmaya çağırıyoruz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ