*Kış mevsiminin ortalarına gelinmesine rağmen yağışların ortalamanın çok altına inmesi nedeniyle kuraklık korkutucu boyutlara ulaştı. Batman Belediyesi, refüjlerde kurumaya yüz tutan çimleri suluyor.

KIŞ ORTASINDA YAZI YAŞADIK
Birçok İl’de olduğu gibi Batman’da da Ocak ayı sıcaklık rekorları kırılırken, hafta sonu kent merkezinde yazdan kalma günler yaşandı. Batman, dün ölçülen 12 dereceyle son 15 yılın en sıcak 22 Ocak tarihi yaşadı. Batman başta olmak üzere bölgede birçok İl’de geçen Cuma, ‘yağmur duası’ yapıldı. Batman Müftülüğü’nün talimatı ile kentteki bütün camilerde hutbenin ardından ‘Yağmur Duası’ yapıldı. Batman’ın bazı ilçelerinde de Cuma namazı sonrasında imam eşliğinde yağmur ve kar duasına çıktı.

REFUJ ÇİMLERİ SULANIYOR
Batman’ın en işlek güzergahı olarak bilinen Turgut Özal Bulvarı’ndaki refüjlerdeki çimler kurumaya yüz tutmaya başladı. Belediye Park Bahçe İşleri Müdürlüğü ekipleri, vidanjörlerle refüjlerle çimleri sulamaya başladı. Kış ortasında ilk kez çimlerin sulanmasına tanık olduklarını belirten güzergahtaki bazı esnaflar, “Böyle kuraklık görmedik. Ocak ayı bitiyor. Ne yağmur ne de kar görüldü. Maalesef bu kuraklık hayra alamet değil” dediler. (Çağdaş Özel)

Editör: Yunus Yasak