*Ocak ayının ortası geride kalmasına rağmen beklenilen kış yağışları görülmedi. Batman’ın çevresindeki barajlarda doluluk oranı son yılların en düşük seviyelerine geldi.

5 CAMİ VE 7 MİNARE YIKTIRILACAK 5 CAMİ VE 7 MİNARE YIKTIRILACAK

İÇMESUYU KUYULARINDA SU AZALDI

Batman’ın çevresindeki barajlar ile akarsularda su miktarı alarm veriyor. Su seviyesin iyice düştüğü Ilısu, Batman ve Garzan Barajlarında su çekildikçe kırsaldaki vatandaşlar, içme suyu kuyularına yöneldi. Beklenen kış yağları bir türlü görülmeyince bu kez de yer altı sularında anormal çekilmeler yaşandı. Batman barajı havzasındaki Kozluk ilçesinin Kaletepe köylüleri, “ömürlerinde gördükleri en büyük kuraklığı yaşadıklarını” söylediler.

“BÖYLE KURAKLIK HİÇ GÖRÜLMEDİ”

Daha önce tarımsal su ihtiyacını karşıladıklarını Batman Barajı havzasında suyun yüzde 95’nin kuruduğunu belirten Kaletepe köyü çiftçilerinden Hasan Bozkurt, “Baraj havzasındaki bütün pompalar kapatıldı. Kalan su hayvanlara ve balıklara bırakıldı. Yöre halkı olarak ‘böyle kuraklık yaşamadık. Su havzası kuruma noktasına geldi. Bu mevsimde yağmur yağmasını bekliyoruz. 20 Yıldan bu yana ilk kez baraj havzası bu hale geldi” diye konuştu. (Çağdaş Özel)