Ankara’da yoğun bir gündü, dairede çalışıyordum, Milletvekilimiz Ferhat Nasıroğlu aradı, hal hatır faslından sonra “yarın Kızılcahamam’a gidelim, Petrolspor kamp çalışmaları kapsamında oraya ulaştı, biz de moral ve destek vermek kapsamında gidelim” dedi. Sezon başlıyordu, hazırlıklar tamamdı.

Ertesi gün direksiyonda ben vardım, Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek ve Milletvekilimiz Ferhat Nasıroğlu’yla birlikte Kızılcahamam yolunu tuttuk. Yolda giderken Ferhat Bey, sayın Bakanımıza takımla ilgili epey detaylı bilgiler verdi, sorunları ve sıkıntıları anlattı ayrıca yeni sezondaki yol haritasından ve stratejilerden bahsetti.

Kızılcahamam’a varınca yönetim kadrosu eksiksiz bizi karşıladı, sporcular toplantı salonunda bir araya gelmişti, biz de katılım sağladık ve toplantıyı başlattık.

Karşılıklı sohbet, soru-cevap şeklinde epey devam etti. Bakan Bey görüş ve önerilerini dile getirdi, Ferhat Bey yol haritası hakkında bilgiler verdi, yönetici kadrosu muhtelif konularla ilgili sunum yaptı. Sporcular da sırayla fikir ve beklentilerini dile getirdiler, sırayla tanışma faslı yapıldı, sıcak bir ortamda verimli ve başarılı bir toplantı gerçekleştirildi. O gün başlangıcı gördüm. Ümit vericiydi, herkes güveniyordu, biz bu işi başarırız havası hakimdi.

Sezonu büyük bir merak ve heyecanla izlemeye devam ettik, artık yavaş yavaş sonlara doğru geldiğimiz bir dönemde geçen hafta cuma günü Ferhat Bey sohbet esnasında  “cumartesi günü Turgutlu’da şampiyonluk maçımız var, birlikte gidelim” deyince aklıma sezon açılışındaki Kızılcahamam seyahati geldi. Aradan nerdeyse bir yıl geçmişti.

Sabah erken saatlerde arabaya bindik, maçtan önce Turgutlu’ya vardığımızda gördüğümüz hava inanılmaz derecede keyif ve umut vericiydi. Şeref tribününe oturduğumuzda Batman seyircisinin nerede misafir edildiğini anlamaya çalıştım sonra gördüm ki bizim seyirci nerdeyse stadın her tarafını doldurmuştu.  İzmir’den, Aydın’dan, Mugla’dan, Bursa’dan, İstanbul’dan hemşerilerimiz adeta seferberlik ilan etmiş, akın akın gelmişti.

Biz daha yolda iken kıymetli dostlarımız sevgili Hayrullah ve Veysi Kubba arayıp öğle yemeği organize ettiklerini ve İzmir dışından tüm konukları ağırlamak amacıyla bir araya geleceklerini ifade ettiler. Kubba kardeşlerin, Petrolspor’un şampiyonluk maçındaki konaklama vb masraflarını üstlenmeleri bizleri çok memnun etti. Yolumuz uzun olduğu için öğle yemeğine yetişemedik ancak gördük ki Batman’dan gelenler kadar çevre illerden ve İstanbul’dan çok sayıda hemşerimiz maçı izlemek üzere stadı doldurmuştu.

Şeref tribünü tümüyle tanıdıktı. Ön sırada başta sayın Valimiz Ekrem Canalp ve kıymetli eşleri ile Ferhat Nasıroğlu olmak üzere milletvekillerimiz, idari ve mülki erkan yerini almıştı. Ferhat Beyin oğlu Ali Haydar başına şapkayı takmıştı sanırım heyecanını gizlemeye çalışsa da yerinde duramıyordu. Bir ara 30 yıl önce teftiş ettiğim iki eski belediye başkanı dostum da orada olduğumuzu duyunca bize destek vermek amacıyla geldiler. TPAO Bölge Müdürümüz Mustafa Demir’le karşılaşınca başkanları kendisiyle tanıştırdım, eski günlerden falan bahsederken Mustafa Bey bana dönüp “abi vallahi şu anda aklım başımda değil, kafam allak bullak, toparlayamıyorum ve heyecandan yerimde duramıyorum, beni bağışlayın arkadaşlarla sonra konuşalım” dedi. Anladım ki Mustafa Bey üzerindeki baskının etkisiyle ruhen sahanın içinde ve adeta sporcularla birlikte kendisi de maça çıkacakmış gibi motive olunca kendini başka bir şeye veremiyor.

İlk gol geldiğinde şeref tribününde yer yerinden oynadı, herkes birbirini kutluyor, kucaklaşıyor, alkışlarla mutluluk resmen tavan yapıyor. 2-0 önde olduğumuzda artık herkes işin bittiğini şampiyonluğun kesin olduğunu düşünmeye başlamıştı. Ama o da ne.. Son anlarda arka arkaya 2 gol yiyince durum 2-2 berabere oldu. Bu skor da yetiyordu ama herkeste bir sessizlik hakim olmaya başladı, acaba durumun tersine dönme riski var mıydı.. Neyse ki maçın bitmesine dakikalar kala beklenen o muhteşem gol geldi ve skor 3-2 lehimize dönünce rahat nefes almaya başladık.

Maçın bitiş düdüğüyle ortalık bayram yerine döndü. Batman, Batman olalı böyle bir sevinç az görülmüş bir olaydı. Vali Beye sürekli Batman’dan bilgiler ve görüntüler geliyordu, ekrana baktıkça Batman’da da büyük bir coşku oluştuğunu, hemşerilerimizin meydanlara akın ettiğini ve konvoylarla bu mutluluğu yaşadıklarını müşahade ediyorduk.

Maçın bitimini müteakip stadda halay çekilmesi çok keyifliydi. Bu arada Turgutlu’nun da hakkını yememek lazım, inanılmaz medeni bir evsahipliği yaptılar, sahada tam bir kardeşlik havası hakimdi. Hatta Turgutluspor oyuncuları stadı terk ederken muazzam bir alkışla uğurladık. Örnek olacak bir tablo idi.

Tüm dostlar birlikte akşam yemeği için Turgutlu’da bahçesi olan bir lokantaya gittik. Masalara yerleştikten sonra korna çala çala Petrolspor otobüsü bulunduğumuz yere geldi. Vali Bey ve yönetici kadro otobüsün kapısında sporcuları karşıladı. Birlikte kır bahçesinde oturduk, yemek yedik, sohbet ettik.

Masada Vali Beyle yan yana oturmuştuk, bir ara Ferhat Beye dönüp dedim ki “ sayın vekilim, Yahya Kemal Beyatlı’nın ‘bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik’ şiirinin somut karşılığını sorarsanız size Vali Beyi gösteririm” dedim. Gerçekten maçın bitimiyle ve şampiyonluğun gelmesiyle birlikte Vali Ekrem Canalp ve kıymetli eşlerinin heyecanı, sevinci görülmeye değerdi. Ta Batman’dan arabayla yola çıkıp oraya kadar gelmiş olmaları, heyecan ve sevinçlerimize ortak olmaları bizim açımızdan çok kıymetliydi. Kendilerine içtenlikle teşekkür ederiz.

Akşama doğru dostlarla vedalaşarak ayrıldık, arabada Ferhat Beyle birlikte Selahattin Şimşek abimiz de vardı. Onun da mutluluğu yüzünden okunuyordu. Selahattin Abi, Kızılcahamam’daki başlangıca ve Turgutlu’daki şampiyonluğa bizatihi tanık olanlardandı.

Birçok kişinin emeği var, katkısı var amenna ama tanıklığımla iddia ediyorum ki, en büyük heyecan, katkı ve destek Sayın Milletvekilimiz Ferhat Nasıroğlu’ndan geldi. Son 24 saatte onun yaşadığı stresi benden iyi gözlemleyen olmadı sanıyorum. Geceyarısı başlayıp sabah 07.00’de biten Ankara yolculuğumuzda ise arabada herkesin keyfi yerindeydi.

Bir ekibin, takımın oluşması karşılıklı güven esasına bağlıdır. Güven oluştu mu aşılmayacak engel kalmaz ve başarıya ulaşılır. Batman Petrolspor camiasında karşılıklı güven kadar, azim, irade, hırs, heyecan ve inancın bir araya geldiğini, başarmak için ne gerekiyorsa yapıldığını, herkesin kendi cephesinde verdiği desteklerle bugünlere gelindiğini görmüş olduk.

Bugün Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olması, Ferhat Beyin milletvekili sıfatıyla Batman’a hizmette kusur etmeden yoluna devam etmesi, Batman için elinden gelen bir Valinin görev başında olması büyük bir şanstır. Batman halkı artık dayanışmanın ve güç birliğinin önemini kavradı, birlikte hareket ederek daha büyük hedeflere varmanın mümkün olduğunu gördü. İnanıyorum ki sadece sporda değil bir çok alanda önümüzde Batman için büyük fırsatlar ve imkanlar olacak. Batman, değişim ve dönüşümün güzide bir merkezi olacak.

Tüm bu gelişmeler üzerine Petrolspor’un şampiyonluğu kaymaklı lokum gibi oldu, şehre bir güzellik geldi, insanlar mutlu oldu. Diliyorum ki bundan sonra da süreç devam edecek, günün birinde hem ekonomik açıdan hem sosyal açıdan hem de sportif açıdan 1. Ligdeki yerimizi almış olacağız. Bu inanç ve bilinçle önümüzdeki sezonda tüm Batmanlı hemşerilerimizi bu güzide ve köklü kulübe sahip çıkmaları, gereken ilgi ve özeni göstermeleri, maddi ve manevi desteklerini esirgememelir konusunda hassasiyetle göreve davet ediyorum. Bu iş burada bitmemeli.

Emeği geçen herkese teşekkürü borç biliriz, yılmadan ve ümitsizliğe kapılmadan hep birlikte kardeşlik ruhu içerisinde daha iyiye doğru hareket ve atılım içinde olmayı diliyorum.

Kaynak: HABER MERKEZİ