* DEM Parti Kadın Meclisi’nin ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ nedeniyle düzenlediği mitingde kadınlar halaylarla günlerini kutladı. Programda DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Halide Türkoğlu ve Batman Belediye Eşbaşkan adayı Gülistan Sönük mesajlar verdi.

8 MART’I COŞKUYLA KUTLADILAR
Halkların Demokrasi ve Eşitlik Partisi (DEM) Kadın Meclisi, kadınlar günü nedeniyle Kültür mahallesindeki Kadınlar parkında miting düzenledi. Mitingine DEM Parti Diyarbakır Milletvekili ve DEM Parti Kadın Meclisi sözcüsü  Halide Türkoğlu, DBP-HDP-DEM kadın il eşbaşkanları, DEM Batman Belediye başkan adayı Gülistan Sönük ve kadın yöneticiler katıldı. Miting nedeniyle miting alanına çıkan girişlere polis tarafından üst arama noktaları oluşturuldu. Programa katılan kadınlar, yöresel kıyafetlerle dikkat çekti. Partilerin kadın il eşbaşkan ve yöneticileri de geleneksel kıyafetleriyle mitinge katıldı. Programda DEM Batman İl Eşbaşkanı Songül, Diyarbakır Milletvekili Halide Türkoğlu ve Belediye Eşbaşkanı Gülistan Sönük mesajlar verdi.

TÜRKOĞLU: “İRADEMİZİ TANIMADILAR”
Alanda toplanan kadınlara seslenen DEM Parti Diyarbakır Milletvekili ve DEM Parti Kadın Meclisi sözcüsü  Halide Türkoğlu: “Başta Kürt kadınları olmak üzere, bu taleplere dair yıllardır kadınlar yeni bir yaşam örmeye çalışıyorlar. Biz kadınlar dünyanın neresinde olursak olalım öncelikle barış diyoruz ve barış siyasetini örmek için uğraşıyoruz. Onlar kayyımlar atadılar, belediyelerimizi gasp ettiler, irademizi gasp ettiler, Kürtlerin iradesini tanımadılar, kadınların da iradesini tanımadılar. Biz kayyımları da 31 Mart'ta göndereceğiz” dedi.

SÖNÜK: “BELEDİYELERİ GERİ ALACAĞIZ”
Batman Belediyesi Eş Başkan adayı Gülistan Sönük de alanda toplanan kadınlarla sık sık halay çekti. Daha sonra kadınlara hitap eden Sönük, şunları söyledi; “Hiç bir dönemde kadın mücadelesi ve iradesi bu kadar yok sayılmadı. Bu şehrin üzerinde hayal kuranlar bilsinler ki,  31 Mart geliyor. Belediyelerimizi yine geri alacağız, şehirlerimizi geri inşa edeceğiz. Biz her zamankinden daha güçlü bir şekilde geliyoruz. Gönülleriniz rahat olsun, güçlüyüz. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum.”  Öte yandan mitingde sanatçılar Ruken Yılmaz, Denbej Halide ve Kemençe Grubu sahne aldı. 

Muhabir: NEZAHAT SÜMBÜL