*8 Mart Dünya emekçi kadınlar günü nedeniyle İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi, Özgürlük için Hukukçular Derneği ve Batman Barosu Kadın Hakları Merkezi ortak açıklama yaptı. Açıklamayı okuyan İHD Eş Şube Başkanı avukat Rumeysa Deniz Kaya: “Kadınlar yaşamın her alanında baskıya ve ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Sokakta şiddete uğruyoruz, evde şiddete uğruyoruz, gözaltında şiddete uğruyoruz, cezaevinde şiddete uğruyoruz” dedi.

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTILAR
Dünya emekçi kadınlar günü nedeniyle İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi, Özgürlük için Hukukçular Derneği ve Batman Barosu Kadın Hakları Merkezi Batman Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Ortak açıklamayı ise İHD Eş Şube Başkanı avukat Rumeysa Deniz Kaya okudu. Kadın yönelik şiddete dikkat çekerek Kaya; “Maalesef her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart’a, binlerce kadının katledildiği, binlerce kadına şiddet uygulandığı bir ortamda giriyoruz. Kadına yönelik şiddet tüm boyutlarıyla devam ederken biz, bir kez daha 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın hakları mücadelesine bağlılığımızı dile getiriyoruz” dedi.

“HER YERDE ŞİDDETE UĞRUYORUZ”
Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınlar yaşamın her alanında baskıya ve ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Sokakta şiddete uğruyoruz, evde şiddete uğruyoruz, gözaltında şiddete uğruyoruz, cezaevinde şiddete uğruyoruz ve iş yerlerimizde şiddete uğruyoruz. Coğrafyamızda bir yıl önce yaşanan büyük depremin acıları ve sıkıntıları maalesef kadınlar açısından hala devam ediyor. Barınma hakları tamamen yok edilmiş olan kadınlar büyük bir yoksulluk içinde yaşamaya devam ederken, temel ihtiyaçlarına bile ulaşamıyorlar. Devletin kullandığı şiddet dili, topluma hızla yayılmakta. Bu şiddet dilinin toplumsallaşması sonucunda kadın cinayetlerinde büyük bir artış var. Son bir ayda 36 kadın, erkekler tarafından katledildi, 17 kadın da şüpheli bir biçimde yaşamını yitirdi. Bu sayılar son derece korkunç olduğu gibi aynı zamanda kadına yönelik şiddetin de büyüklüğünü gösteriyor. Kadınların ifade ve örgütlenme özgürlükleri, büyük baskı altında. Yaşanan ekonomik kriz de en çok kadınları vuruyor. Ekonomik kriz nedeniyle kendilerine gerekçeler üreten erkek şiddeti, kadına daha fazla şiddeti dayatıyor.”

Muhabir: NEZAHAT SÜMBÜL