*Bugün kutlanacak 1 Mayıs İşçi Bayramında alanlarda olacaklarını belirten Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Süleyman Akyüz; “Kıdem tazminatı işçi sınıfının ve sendikaların kırmızı çizgisidir” dedi.

“İŞİMİZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN ALANLARDAYIZ”

Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Süleyman Akyüz, 1 Mayıs İşçi Bayramını kutladı. “1 Mayıs’ta işimize ve geleceğimize sahip çıkmak için alanlardayız” diyen Akyüz; “1 Mayıs, işçisi, memuru, kadını, erkeği, genci ve emeklisi ile tüm emekçilerin birlikte taleplerini ve sınıf dayanışmasını yükselttiği gündür. 1 Mayıs’ta bize bu onurlu mücadele mirasını nice bedeller ödeyerek bırakmış olan tüm işçi kardeşlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. 1 Mayıs’ta işimize ve geleceğimize sahip çıkmak için alanlardayız” diye konuştu.

“EMEKÇİLERİN REEL ÜCRETLERİ GERİLEDİ”

Genel Başkan Akyüz, şöyle devam etti; “Son yıllarda hızla artan enflasyon nedeniyle emekçilerin reel ücretleri gerilemiş, alım gücü azalmıştır. Sosyal devlet ilkesi doğrultusunda özel sektörle kamu iş yerleri ayrımı yapılmaksızın tüm işçilerin alım gücünü destekleyecek ve ücretlerini arttıracak önlemlerin alınması şarttır. Emekli aylıklarının ise sefalet düzeyinden derhal kurtarılması gerekmektedir. Ancak enflasyon ile mücadele gerekçesiyle ‘kemer sıkma’ programı adı altında tam aksi yönde hareket edilmekte, tasarruf hedefiyle ücretleri baskılamayı amaçlayan uygulamalara imza atılmaktadır. Asgari ücretin yılda bir kez arttırılacağı ve emeklilere refah artışı yapılmayacağı yönündeki açıklamalar, söz konusu politikaların bir parçasını oluşturmaktadır.”

“EMEĞİN TALEPLERİNİ DİLE GETİRECEĞİZ”

İşçi sınıfının ve sendikaların kırmızı çizgisinin kıdem tazminatı olduğunu ifade eden Genel Başkan Akyüz; “1 Mayıs’ta geçici, güvencesiz, sendikasız, esnek ve düşük ücretli çalışmaya, iş cinayetlerinin artmasına karşı çıkacağız. Grev, örgütlenme ve toplu sözleşme gibi sendikal haklarımızı özgürce kullanmak istiyoruz. İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücret ve sosyal haklar talep ediyoruz. Petrol-İş, 1 Mayıs’ta ülkemizin dört bir yanında kitlesel bir şekilde alanlarda olacak, emeğin taleplerini dile getirecek, tüm emekçilerimizin birlik, dayanışma ve mücadele gününü kutluyoruz” dedi. 

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL