İŞTE İMARIN TÜM DETAYLARI...

**Batman’ın doğusu ve kuzeydoğusunda bulunan Bayındır, Çamlıtepe, Korik, Petrol ve Tilmerç mahallelerini kapsayan Korik İlave ve Revizyon İmar Planı’nın tanıtan Vali ve Belediye Başkanvekili Hulusi Şahin: “Batman’ın imar planı alanı yaklaşık 3 bin 500 hektar. Yeni imar planı ile Batman kentinin yaklaşık üçte birlik bir kesiminin hem mevcut imar planları yenilendi, hem de yeni imar planı hazırlandı” dedi.

İŞTE İMARIN TÜM DETAYLARI...

**Batman’ın doğusu ve kuzeydoğusunda bulunan Bayındır, Çamlıtepe, Korik, Petrol ve Tilmerç mahallelerini kapsayan Korik İlave ve Revizyon İmar Planı’nın tanıtan Vali ve Belediye Başkanvekili Hulusi Şahin: “Batman’ın imar planı alanı yaklaşık 3 bin 500 hektar. Yeni imar planı ile Batman kentinin yaklaşık üçte birlik bir kesiminin hem mevcut imar planları yenilendi, hem de yeni imar planı hazırlandı” dedi.

22 Eylül 2020 Salı 16:19
15822 Okunma
İŞTE İMARIN TÜM DETAYLARI...

140 BİN KİŞİNİN YAŞAYABİLECEĞİ
KONUT ALANLARI
11 Yıldır imar planı düzenlemesi yapılmayan Batman’da, merakla beklenen Korik İlave ve Revizyon İmar Planı, Belediyenin detaylı çalışmaları sonucu tamamlandı. Belediye konferans salonunda gerçekleşen tanıtım toplantısında imar planının her detayı Vali tarafından rakamlarla anlatıldı. İmar Planı lansmanında konuşan Vali Şahin; “Korik İlave ve Revizyon İmar Planı toplam 1142,53 hektarlık alanı kapsıyor. Bu alanın 565,65 hektarlık bölümü revizyon imar planı, 576,88 hektarlık bölümü ise ilave imar planı kapsamında yürütülecek. Batman’ın imar planı alanı yaklaşık 3 bin 500 hektar. Yeni imar planı ile Batman kentinin yaklaşık üçte birlik bir kesiminin hem mevcut imar planları yenilendi, hem de yeni imar planı hazırlandı. 2040 yılına gelindiğinde toplam nüfusun yaklaşık 140 bin kişi olarak hesaplandığı Korik İlave ve Revizyon İmar Planı’nda yaklaşık 75 bin kişinin, İlave İmar Planı’nda ise yaklaşık 65 bin kişinin yaşayacağı konut alanları tasarlandı. İmar Planı kapsamında konut alanları ile birlikte kentsel çalışma alanları, turizm alanları, açık ve yeşil alanlar, planlama bölgesinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte yaşayacak nüfus büyüklüğü ve yapısı da dikkate alınarak uygun konumlarda sosyal ve teknik altyapı alanları planlandı” dedi.

ÖNERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJESİ
Eski Aydınkonak Köyü’nün de içerisinde olduğu mevcut yerleşim merkezinin bulunduğu bölge ise “Öneri Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” olarak belirlenen bölge planlama alanı kent bütününe hizmet verecek bir merkez olarak planlandı. Bu alanlarda ticaret alanları ile birlikte ticaret-konut alanları, konut alanları, eğitim alanı, belediye hizmet alanı, sosyal tesis alanı, dini tesis alanı, açık spor alanı, meydan ile kanal çevresinde park alanları ile bisiklet yolu ve bisiklet parkları planlandı.

TAŞIT ULAŞIMI KOLAYLAŞACAK
Vali Şahin, şöyle devam etti: “Korik İlave ve Revizyon İmar Planında; Batman kent bütününün ihtiyacını karşılamaya, kentin kuzeyi ile güneyini birbirine bağlamaya ve mevcut taşıt akslarındaki trafik yoğunluğunu azaltmaya yönelik kuşak yolu niteliğinde 40 metre genişliğinde bir trafik aksı belirlendi. 40 metrelik taşıt yolu, planlama alanının kuzeydoğusundan geçerek güneyde TPAO Bulvarı ile Batman–Siirt Karayolu kavşağına kadar ulaşacak. Söz konusu yol, kentin kuzey-güney doğrultusunda ulaşımını sağlayan Demokrasi, Turgut Özal ve TPAO Bulvarlarına alternatif olarak kullanılacak ve kent bütünündeki taşıt ulaşımını kolaylaştıracak.”

KONUT ALANLARI EN FAZLA
6 KATLI OLACAK
Revizyon İmar Planı sınırları içerisinde 128,64 hektarlık konut alanı, İlave İmar Planı sınırları içerisinde ise toplam 147,58 hektar büyüklüğünde konut alanı bulunuyor. Revizyon İmar Planı’na konu olan bölgede ve TPAO Bulvarının doğusunda kalan ve Korik Caddesi çevresindeki mevcut imar planı bulunan bölgede konut alanları ile konut ve ticaret alanlarında yapılaşma koşulları Ayrık Nizam 4 Kat TAKS=0.30 E=1.20 olarak belirlendi. Batman-Siirt karayolu ile TPAO Bulvarına cepheli konut ve ticaret-konut alanlarında ise mevcut uygulama imar planında belirlenmiş olan yapılaşma koşulları korundu. Özgürlük bulvarına cepheli konut ve ticaret- konut alanlarında ise yapılaşma koşulları Blok Nizam 5 Kat olarak belirlendi. İlave İmar Planı kapsamında kalan konut alanlarında yapılaşma koşulları E=1.30 Yen çok=6 Kat olarak belirlendi. Yeni yapılacak konutların tümüne, her bölgeye aynı kat yüksekliği ve yapı inşaat alanı önerildi.

YEŞİL ALAN VE OKULLARA ÖNCELİK VERİLDİ
Korik İlave ve Revizyon İmar Planında planlama alanının ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte. Bu kapsamda 10 adet anaokulu alanı, 31 adet ilkokul alanı, 12 adet ortaokul alanı, 14 adet lise alanı, 11 adet belediye hizmet alanı, 5 adet resmi kurum alanı, 12 adet sağlık tesis alanı, 27 adet cami alanı, 12 adet sosyal tesis alanı, 7 adet kültürel tesis alanı, 5 adet pazar yeri alanı, 250 adet park ve çocuk bahçesi alanı, 3 adet rekreasyon alanı, 6 adet açık ve kapalı spor tesisi alanı planlandı. (Barış Arslan)

Son Güncelleme: 22.09.2020 17:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Unutulan halk 2020-09-23 22:51:46

Neden kimse iluh deresi için çabalamıyor
Bildim bileli kentsel dönüşüm olacak deniliyor ama her gelen geldiği gibi gidiyor iluh deresi etrafına sağlı sollu en az 100 metre kentsel dönüşüm olması gerekiyor.

Avatar
Yasin 2020-09-23 21:27:31

Etrafı yeni ama ortası eskimiş harabe olmuş bir şehir oluşuyor! İmar iyi güzel ama eski binaların bulunduğu semtleri kentsel dönüşüme almak gerekir önce. Çarpık kentleşmeyi önlemeli ve Depreme dayanıklı bir Batman için öncelik imar olmamalı öncelik kentsel dönüşüm olmalıdır.

Avatar
Mehmet 2020-09-23 09:50:15

Her yer imara açılıyor ama boş sadece söylenti lant önemli olan bu şehre yeni bir cadde kazandırmak ama yok

Avatar
Adnan bey 2020-09-23 01:15:26

Otopark yönetmeliği cıktı her bina içerinde otopark yapacak

Avatar
Yılmaz 2020-09-22 19:33:40

Kültür Mah.gibi kentsel dönüşüm bekleyen binlerce ev varken...

Avatar
Mahalle sakinleri 2020-09-22 18:16:07

Sayın Valim;Şehrin orta göbeğindeki Cumhuriyet mahallesi ve Şirinevler mahallesi kentsel dönüşüm bekliyor

Avatar
Ferhat 2020-09-29 21:07:46

Sayın valim Kuyubaşı hal bağlantısından bahsetmemişsiniz. Kuyubaşı kavşağı açılmaz ise Kuyubaşı, Kardelen ve karayün şehir bağlantısı yapılmaz ise yapılan bu bölgelere yapılan yatırımlara ya yazık olur.

Avatar
Ömer Güçin 2020-09-29 19:41:47

Cudi mahallesinde niye yok