TÜBİTAK 1812 Girişimcilik Destek Programı (BİGG) 2024 yılı ilk çağrısı çerçevesinde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ), ASELSAN ve KTO Karatay Üniversitesi iş birliğinde yürütülen BİGG GARAJ programında TÜBİTAK’ın girişimci adayları için verdiği 900 bin TL sermaye desteği başvuruları başladı. 2024 1. dönem çağrısından itibaren destek tutarı, TÜBİTAK BİGG Fonu ile yüzde 3 hisse karşılığında yatırım olarak kuruluşa aktarılacak. Akıllı ulaşım, akıllı üretim sistemleri, enerji ve temiz teknolojiler, iletişim ve sayısal dönüşüm, sağlık iyi yaşam ve sürdürülebilir tarım ve beslenme gibi tematik alanlarda fikri olan ve Ar-Ge, inovasyon içeren projesini geliştirmek için kendi şirketini kurmak isteyen girişimci adayları başvuru yapabilecek, kabul edildiği takdirde geri ödemesiz 900 bin TL sermaye desteği alabilecek. Ayrıca BİGG GARAJ Programı çerçevesinde sağlanacak olan teknoloji tabanlı girişimcilik eğitimleri, iş planı oluşturma ve proje yazma eğitimleri ile tüm mentorluk destekleri BİGG GARAJ proje ortakları ve destek kuruluşları tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Girişimciler ayrıca TOBB ETÜ, ASELSAN ve KTO Karatay Üniversitesi aracılığıyla işbirliği ağlarına, potansiyel müşterilere ve finansman kaynaklarına bir adım daha yaklaşacak. Destek için başvuru şartları ise şöyle:

“Herhangi bir ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenci veya mezun olmak. Daha önce Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1812 Programı 2. aşaması kapsamında destek almamış olmak. Ön başvuru tarihi itibarıyla herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almamış olmak."

2015’den beri 16 milyon liranın üzerinde hibe desteği sağlandı
TOBB ETÜ Teknoloji Transfer Ofisi’nin 2015 yılından bu yana BİGG GARAJ Programı çerçevesinde 20’den fazla ilde ve çevrimiçi olarak gerçekleştirdiği girişimcilik eğitimlerine binden fazla, mentorluk programına ise 500’den fazla girişimci katıldı. 80’in üzerinde ekip, 16 milyon TL’nin üzerinde geri ödemesiz hibe desteği almaya hak kazandı. TOBB ETÜ Teknoloji Transfer Ofisi, şirketlerini kuran girişimcilerle beraber çalışarak, onların Türkiye ve yurt dışından yatırım alması ve ürünlerini pazara sunmasına destek oldu.

Kaynak: İHA