*200 Gramaj ekmeğin 6.5 TL’den, 400 gramaj ekmeğin ise 13 liradan satıldığını belirten Batman’daki fırıncılar, ekmekte tarife beklediklerini söylediler.

FİYATLAR ARTIYOR

Un ve maya başta olmak üzere maliyet fiyatlarının artmasından yakınan Batman’daki fırıncılar, yeni ekmek tarifesinin bir an önce açıklanmasını istedi. En ucuz ekmeğin Batman’da satıldığını belirten bazı fırıncılar; “Mayanın kolisi 450 liraya yükseldi. 50 Kilogram unun fiyatı ise 650 TL’yi buldu. İşçilik ücreti ve diğer maliyetler artık mevcut fiyatı kurtarmıyor. Bu nedenle maliyeti kurtaracak fiyat tarifesi bekletilmeden verilmeli” dediler.

FIRINCILAR; “ZORDAYIZ”

Batman’da bazı fırıncılar, maliyet artışından ötürü sektörden çekilmeye başladıklarını belirterek, şunları söylediler; “Elektrik faturası, işçi ücretleri gibi maliyetler arttı. Son aylarda bazı fırın işletmecileri zarar ediyor, devrediyor. Fırıncı devamlı uncuya, mayacıya borçlanıyor. Bir türlü artan giderlerle baş edemiyor. Halen bölgede en ucuz ekmeğin satıldığı İl’lerden biriyiz. Yeni fiyat tarifesi kaçınılmaz olmuştur.” 

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL