Diyarbakır’ın ünlü markası haline gelen Hacıbaba Pastaneleri, merkez Kayapınar ilçesi Tesisler Kavşağındaki 3 milyon dolarlık yatırım yaptığı yeni fabrikayı geçtiğimiz aylarda davul ve zurna eşliğinde çekilen halayla açmıştı. Yaklaşık 800 çalışanın olduğu fabrikada ülke ekonomisine dev istihdam sağlanıyor.
Hacıbab Pastaneleri, yeni bir projeye daha imza atarak, Ar-Ge çalışmalarının sürdüğü Avrupa’ya kapılarını açıyor. Bu çerçevede Diyarbakır’ın tescilli kadayıfı ve soğuk baklavası dünyaya tadılırken, ülke ekonomisine de katkı sağlanacak.

Yılmaz Elaldı

Yeni açılan fabrikanın her biriminde 200’e yakın personelin çalıştığını söyleyen Hacıbaba Pastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Elaldı, sadece tatlı üretmediklerini, gelecek için usta da yetiştirdiklerini ifade etti.
Elaldı, “Yaklaşık 35 yıldır tatlı sektöründeyiz. Son bir yıldır Tesisler Kavşağındaki binamızı fabrika haline getirdik. Tüm birimlerimizi buraya toplayarak bir nevi hem hijyen anlamında hem de daha düzgün bir yer anlamında yer yaptık. Burada bilindiği üzere 800’e yakın bir çalışanımız var. Burada tatlıdan çok usta yetiştiriyoruz, sanatkar yetiştiriyoruz. Her birimimizde çalışan 200 işçi istihdam edilerek sahaya hazır hale gelecek insanlarımızdır. Tatlıdan çok usta da yetiştiriyoruz” dedi.
“Avrupa’ya açılıyoruz”

Avrupa’da franchise isteyenlerin şu anda Ar-Ge çalışmalarını yaptıklarını dile getiren Elaldı, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi durmak yok, yola devam diyoruz. Biz bu şiarla yolumuza devam ettik. Fahiş fiyatların önüne geçmek adına da olsa Hacıbaba Pastaneleri bölgede bir ekoldür. Aynı zamanda yurtdışına şu anda Ar-Ge çalışmalarımız var. Arap ülkeleri, doğu ve batı ülkeleri olmak üzere Avrupa’da franchise isteyenlerin Ar-Ge çalışmalarını yapıyoruz. Yakın zamanda Allah’ın izniyle Avrupa’dayız. Biz bu fabrikayı açarak doğuya, İstanbul’daki fabrikamızı açarak batıya kapımızı açtık. Allah nasip ederse dünyaya açılmak için hazırlıklarımız devam ediyor. Avrupa’ya ve Ortadoğu’ya açılmak istiyoruz. Biz bu lezzetleri dünyaya satarken de oralardan getireceğimiz paraları ülkemize kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.

Sultan Özgün

Fabrikada bir buçuk ay önce işe başlayan Sultan Özgün ise, Elaldı’nın kendilerine iş imkanı sağladıkları için teşekkür ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:
“Yaklaşık bir buçuk ay önce Hacıbaba Pastaneleri’nde Yılmaz Elaldı’nın asistanlığını yapmaya başladım. Benim gibi birçok arkadaşım aylar önce aynı fabrikada farklı pozisyonda göreve başladı. Yılmaz Elaldı’ya bizlere bu imkanları sağladığı için çok teşekkür ederiz.”

Pasta şefi Sinan Turfan, iş yaparken gençleri mesleğe teşvik amaçlı eğitip sahaya sürme çabası içinde olduklarını söyledi.
Turfan, “Yaklaşık 27 yıldır tatlı sektöründe çalışıyorum. Şu an Hacıbaba Pastaneleri’nde pasta birimi sorumlusuyum. Hacıbaba Pastaneleri’nin pasta biriminde yaklaşık 500 işçi istihdam ediyor. Hem işi yaparken gençlerimizi mesleğe teşvik amacında onları eğitip sahaya sürme çabası içerisindeyiz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA