Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 6 ilde sürdürülebilirlik odaklı elektrik dağıtım hizmeti sunan Dicle Elektrik, bölgesel kalkınmayı desteklemeye yönelik projeleriyle çalışmalarını sürdürüyor. Üniversite sanayi işbirlikleri kapsamında gerçekleştirdiği çalışmalarla sık sık gündeme gelen dağıtım şirketi, son olarak Harran Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Elektrik ve Enerji Bölümü’nde öğrenim gören elektrik teknikeri adayı öğrencileri ağırladı.

Hem gördüler, hem denediler
Teknik gezide öğrencilerin ilk durağı Dicle Elektrik Şanlıurfa İl Müdürlüğü yerleşkesinde bulunan eğitim sahası oldu. Şirketteki uzmanlar tarafından öğrencilere enerji nakil hatlarında kullanılan malzemelerin yanı sıra sahada kullanılan trafo, hücre ve panoların tanıtımı yapıldı. Öğrencilere, yüksekte çalışma ve iş güvenliğinin dışında iş kazalarının azaltılabilmesi adına Dicle Elektrik tarafından alınan tedbirler ile ilgili bilgiler de aktarıldı. Öğretim Görevlisi Cihan Ayhancı danışmanlığındaki öğrenciler, bazı uygulamaları uzmanlar gözetiminde deneyimleme imkanı da buldu.

Her aşama hakkında bilgi verildi
Teknik geziden duyduğu memnuniyeti dile getiren Dicle Elektrik Şanlıurfa İl Müdürü Naci Obut, “Öğrencilere, elektrik enerjisinin üretiminden tüketiciye ulaşımına kadar olan süreçleri detaylı bir şekilde anlattık ve pratik uygulamaları gösterdik. Bu tür etkinliklerin öğrencilerin teorik bilgilerini sahada görmeleri ve uygulamalı deneyim kazanmaları açısından büyük önem taşıyor. Geleceğin teknikerlerinin buradan memnuniyetle ayrılması bizler için ayrıca çok özel” diye konuştu.
Etkinlik, öğrencilerin ve yöneticilerin birlikte çektirdiği hatıra fotoğrafı ve dağıtılan küçük hediyelerle sona erdi.

Kaynak: İHA