*Batman'da, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığına bağlı Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü (TÜSKA) tarafından düzenlenen bölgesel bilgilendirme toplantısı, 7 ilin katılımıyla gerçekleşti.

SAĞLIKTA KALİTE KONUŞULDU
Toplantı, Batman İl Sağlık Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde Batman Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Bitlis, Bingöl, Şırnak, Elazığ, Siirt, Mardin illerinin kamu ve özel hastane yöneticileri ve temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını Batman İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Semih Canpolat yaparken, TÜSKA Başkanı Prof. Dr. Figen Çizmeci Şenel sunum gerçekleştirdi. Daha sonra TÜSKA birim sorumluları Dr. Demet Gökmen Kavak, Uzman Canan Cengiz, Dr. Gülsen Koralay, Uzman Doktor Mehmet Emin Çelik sunumlarını gerçekleştirdi. Toplantı sonunda katılımcılara plaket verildi.

“KALİTE ÇITASINI YÜKSELTMEYİ
HEDEFLEMEKTEYİZ”
Toplantıda konuşan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Semih Canpolat: “Bakanlığımızın 2024-2028 strateji planında yer alan sağlık hizmetlerinde kalite standartlarını sürekli yükseltecek akreditasyon programları ve kalite iyileştirme sistemleri geliştirmek ve uygulamak, sağlık tesislerinin sağlık turizmi konusunda akreditasyonunu teşvik etmek ve kanıta dayalı sağlık politikaları geliştirme hedefi için bir adım atmış bulunmaktayız. İlimizde faaliyet gösteren kamu ve özel sektör sağlık kurumları olarak mükemmeliyet merkezi sertifikasyon programlarını uygulamak hem ilimiz özelinde hem de ülkemizde sağlık hizmetlerinde kalite çıtasını yükseltmeyi hedeflemekteyiz. Sağlık hizmetlerinde akreditasyon sisteminin geliştirilmesi ile hasta ve çalışan güvenliğini de sağlanacağından akreditasyon altyapısı geliştirilerek, akredite olan sağlık tesis sayısının artırılması gerekmektedir. Bu çerçevede Batman ili olarak bu faaliyetlerin devamı noktasında üstümüze düşen görevi yerine getirmeyi her zaman hedeflemekte ve uygulamaktayız” dedi. 

Muhabir: CEMAL GÜLER