“ANNE SAĞLIĞI TEHLİKEYE GİRİYOR”
Batman Özel Yaşam Hastanesi'nde görevli kadın hastalıkları ve doğum uzmanı  Selami Erdem, bölgedeki sezaryen oranının yüksek olduğuna işaret ederek, normal doğumu önerisinde bulundu.Gerekmedikçe ve tıbbi neden olmadıkça hiçbir hastanın isteye bağlı sezaryen yapmasını önermediklerini ifade eden Dr. Erdem, sezaryen olduktan sonra hekimlerin  risk oluşturduğu için ikinci ve üçüncü doğumları da sezaryenle yapılmasını önerdiklerini söyledi. Bir sezaryenin bir kaç sezaryen anlamına da geldiğini belirten Dr. Erdem, bunun her defasında yeni bir cerrahi risk olduğunu, buna bağlı olarak annenin de sağlığının tehlikeye girdiğini anımsattı.

“NORMAL DOĞUM İÇİN KENDİLERİNİ İNANDIRSIN”
Hastaların normal doğum konusunda kendilerini inandırıp o psikolojiyle hastaneye başvurmaları ve o şekilde kendilerine kabul ettirmelerine işaret eden Dr. Erdem, doğumdaki en ufak sıkıntıda hemen sezaryene alalım mantığından uzaklaşmamız gerektiği ve hekimler olarak da bu konuda eksiklerinin olduğunu dile getirdi. Dr. Erdem, şöyle devam etti; "Hastalarımızdan kaynaklı eksiklerimiz var. Son dönemlerde idari adli nedenlerden dolayı ve çekincelerden dolayı sezaryen olanlar artmıştır. Ama biz el birliğiyle toplum olarak halkımız hastalarımız biz bu normal doğumları vatandaşa teşvik edip doğum oranlarını artırmaya gayret edeceğiz.”

“TÜP BAĞLAMAK TIBBEN ÇOK UYGUN DEĞİL”
Toplum içinde çocuk sayısı çok oldukça insanların tüplerini bağlatarak bir daha çocuk sahibi olmak istemediklerini ve bunun tıbbın çok uygun gördüğü bir şey olmadığını söyleyen Dr. Erdem, "Aslında bu bir kısırlaştırma mantığı düşünülebilir. Çünkü tüpler bağlanıyor ve işlevsiz hale getiriliyor. Aslında tıp buna geri dönüşümsüz bir yöntem olarak görüyor. Tabi tıp gelişiyor, biz doktorlar gelişiyoruz, teknoloji gelişiyor, şartlar gelişiyor yani insanlarımız şunu bilmeli, eğer tüplerini bağlatan bayanlar tekrar çocuk sahibi olmak istiyorsa bu mümkün tabi uygun hastalar için eğer kordonlarını bağladığında fazla kesik yoksa ve 40 yaş üzerinde ise diyoruz. Tekrardan anne olmak isteyen anneler için bu geçerli tekrar bir cerrahi operasyonla tekrar çocuk sahibi olmaları mümkündür" dedi.