KÜMES HAYVANLARI FİYATINDA ARTIŞ
Ramazan ayında gıda fiyatlarının yanı sıra kırmızı et ve tavuk fiyatlarında da artış oldu. Bir adet tavuğun 500 TL’den, hindi adedinin ise 1500-3500 lira arasında satıldığını belirten kümes hayvanları satıcısı Abdülhakim Yardım; “Yılbaşı öncesinde fazla kesim olunca, şimdi de piyasa da kümes hayvanı sıkıntısı yaşanıyor. Pazarda fiyatlar artınca satışlarımız da yüzde 10’un altına düştü” dedi.

KÖY YUMURTASI UÇTU
Batman’ın köy pazarlarından Alo Tevşo’da köylülerin getirdiği yumurtanın adedi 7.5 lirayı bulurken, gezen tavuk yumurtasınına adedi ise 5 TL’den alıcı buluyor. Yumurta fiyatlarındaki artış nedeniyle köy ürünleri satıcıları eski alışverişi yapamamaktan yakınıyor. Köy yumurta adedinin 7.5 liraya yükselmesiyle  vatandaşlar gezen tavuğa yöneldi.

KIRMIZI ET 450-470 TL
Batman’daki kasaplarda kuzu etin kilosu 450 lira, dana etin kilosu ise 470 TL’yi buldu. Tavuk kilogramının da 90 liradan satıldığı Batman’da bazı kasaplar; “Komşu Diyarbakır’da kuzu etin kilosu 500 liraya çıktı. Çevre illere göre ise Batman’da et daha ucuz. Maliyetlerin giderek artması besiciliği de olumsuz etkiledi. Çok sayıda kişi besicilikten vazgeçti. Hayvan sayısının azalması et fiyatlarına yansıyor” dediler.  (Çağdaş Özel)

Kaynak: ÇAĞDAŞ ÖZEL