*Adana Şehir Hastanesi’nde görev yapan Batmanlı kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Şerafettin Demir, obezite tedavisinde dünyada birkaç merkezde gerçekleşen ‘Transkateter bariatrik emboloterapi’ işlemini Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdi.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ UYGULANAN YÖNTEM
Obezite tedavisinde dünyada sayılı merkezlerde uygulanabilen ‘Transkateter bariatrik emboloterapi’ (obezitenin damar içi yolla tedavisi) işlemi Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdi. Adana Şehir Hastanesi’nde görev yapan Batmanlı kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Şerafettin Demir, 43 yaşındaki  obez hasta Y.Ö.’ye işlemi başarıyla gerçekleştirdi. Yapılan işlem sonrası hasta rutin hayatına döndü. İşlem hakkında bilgi veren Prof. Dr. Demir: “Türkiye’de ilk kez sol gastrik arter embolizasyonu (obezitenin damar içi yolla tedavisi)  için kullanılan bir işleme imza attık. Daha önce dünyada birkaç merkezde uygulaması yapılmış ve başarılı sonuçlar alınmış bir işlem” dedi.

HORMONA MÜDAHALE EDİLİYOR
‘Transkateter bariatrik emboloterapi’ yönteminiyle mide tarafından üretilen açlık ile ilgili sinyalleri beyne ileten Ghrelin hormunun salgılanmasına müdahale edilen hastalar fazla kilolarından kurtuluyor. Prof. Dr. Demir, şöyle devam etti; “Bu işlemin amacı midenin ‘fundus’ denilen bölgeyi besleyen bölgenin sol gastrik arter dediğimiz yerin bloke edilerek oradan salınan hormonların blokajını sağlamak. Oradan salınan hormonlarda obezitede aşırı kilo almada etkili olan hormonlar. Bunların başında gastrik denilen bir hormon ve GLP-1 isimli bir hormon var. Biz bu hormonların salımını bloke ediyoruz ve bu şekilde obezitede tedavi şeklini oluşturuyoruz. Amacımız bunları bloke ederek kısmen de midenin küçülmesini sağlamak. Hormonların baskılanmasını sağlayarak obezite tedavisine yeni bir yöntem olarak bu yöntemi ortaya koyuyoruz.” (Çağdaş Özel)

Kaynak: ÇAĞDAŞ ÖZEL