“MODELİ UYGULAYAN TEK İL BATMAN”
Gültepe mahallesinde bulunan Karabağ parkı karşısında sürdürülebilir bir mimari yaklaşım tarzı ile kendi enerjisini yenilenebilir güneş enerjisi ile üreten, yağmur sularını depolayan ve geri dönüştürerek kullanan iç avlusu ve yarı açık alanları ile doğal havalandırma sağlayan yeşil bina anlayışına hakim tek katlı, 250 kişilik kapasiteye sahip olan ‘Yeşil Kütüphane’nin temeli atıldı. Kütüphanenin temel atma töreni Vali Ekrem Canalp ve Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, kamu kurum yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Kütüphanenin temel atma töreninde konuşan Vali Ekrem Canalp; “Dünyadaki Seattle modeli olarak bilinen modelin artık Türkiye'deki adı Batman modelidir. Neden? Çünkü bu modeli Türkiye'de bu haliyle 81 il içerisinde uygulayan tek ve ilk il Batman'dır. Bunun da yapı taşlarını teker teker şu anda döşüyoruz” dedi.

“BİR İHTİSAS KÜTÜPHANESİ OLACAK”
İnşa edilecek kütüphane ekolojik ve yeşil bir kütüphane olacağının altını çizen Vali Canalp, şöyle devam etti: “Çatıya koyacağımız güneş panelleri ile kütüphaneye ihtiyacı olan enerjiyi kendisi üreten bir akıllı bina olacak. Aynı zamanda yine yağan yağmur suları hemen tabanda bulunan bir alanda biriktirilmek suretiyle ihtiyacı olan suyu da kullanım suyunu da yine kendisi temin eden bir yapı olacak. Bir tarafından günlük kullanıma uygun olarak buradaki öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir kütüphane olacak. Aynı zamanda da yüksek lisans ve uzmanlık gerektiren alanlarda eğitim gören insanlarımızın da gelip burada materyal temin edebileceği bir uzmanlık kütüphanesi biçiminde olacak.”

KÜTÜPHANEDE NELER VAR?
Kütüphane binasının tarz itibariyle de Batman'ın simge yapılarından bir tanesi olmaya aday bir yapı olacağını ifade eden Vali Canalp: “İçerisinde kullanacağımız materyaller bir, brüt beton kullanacağız. Yani brüt beton derken, beton olarak yapıldıktan sonra üzerine sıva gibi, alçı gibi, boya gibi herhangi bir kimyevi unsurlar olmayacak. Bunun dışında kullanacağımız diğer malzemeler de cam gibi ve ahşap gibi geri dönüşüm malzemesi olacak. Kütüphanenin 2 bin 600 metrekarelik bir alana üzerine tek katlı olarak inşa edileceğini, içerisinde 500 metrekarelik bir süs havuzu, 450 metrekarelik bir Sergi yolu yolu, 250 kişilik okuma ve araştırma salonu, 60 metrekarelik idari birimler, 60 metrekare sanat atölyesi, 60 metrekarelik bir bilgisayar kodlama atölyesi, 65 metrekarelik bir kafeterya, 400 metrekare 150 kişilik yarı açık bir amfi ve 350 metrekarelik de bir iç avlusu olacak” diye konuştu. 

Muhabir: NEZAHAT SÜMBÜL