Memleketi Kayseri’nin 38 numaralı Kırmızı-Beyazlı forma jestiyle karşılaşan eski Vali Develioğlu, futbolseverlerin gönlünde taht kurmuştu. Eski Bakanlardan Hasan Gemici, 2000 yılı öncesinde dar gelirlilere aş evi açan ilk siyasetçiydi. İşte Batman’ın dününe dair dört kare daha.

ENGELLİLERİN SORUNLARINI ÇÖZEN VALİYDİ

Yıl, 1997. Yer, Cumhuriyet Caddesi. Şimdilerde iş merkezine dönüşen o alanda engellilerle bir araya gelen eski Devlet Bakanı Hasan Gemici  beraberinde dönemin Valisi Necati Develioğlu da vardı. Sosyal Hizmetler eski İl Müdürü Ali Tarhan, eski İl Sağlık Müdürü Dr. İhsan Altun’un da eşlik ettiği Bakan Gemici, sorunların çözümüne yönelik verdiği mesajlar, engellilerin gönlüne su serpmişti. Engelliler o dönemden bazı sosyal haklara kavuşmuştu.

BU KAREDEKİLERİN ÇOĞU EMEKLİ

1998 Yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda öğrencileri makamında kabul eden Vali Temel Koçaklar’dı. Sason eski Belediye Başkanı İrfan Arslan, eski eğitimci Siraç Barış ve iş insanı Şehmus Kaya ile bazı eğitimcilerle makamında hatıra fotoğraf çeken Vali Koçaklar, atandığı komşu İl Mardin’de tarihi dokuyu koruyunca, tarih severleri mutlu etmişti. Koçaklar, emekliye ayrıldığı halde bölgede en sevdiği İl olan Batman’da halen dostlarıyla diyaloğunu sürdüren saygın bir sima. O karede yer alan öğrenciler dışındaki simaların çoğu şimdilerde emekli.

VALİYE 38 NUMARA FORMA SÜRPRİZİ

Batman’ın eski Valilerinden ‘Dede’ lakaplı Necati Develioğlu, futbol tutkunu bürokrattı. Batman Petrolspor’un 2. Ligde olduğu yıllarda Kırmızı-Beyazlı ekibe verdiği destekle futbolseverlerin gönlünde taht kuran Develioğlu’na o dönemler TPAO Bölge Müdürü ve Kırmızı-Beyazlı ekibin Kulüp Başkanlığını yapan Talat Atalay, forma sürprizinde bulunmuştu. Batman Petrolspor’un Kırmızı-Beyazlı forması üzerine Kayseri’nin ‘38’ numarasını görünce eski 16 Mayıs Şehir Stadı’nda Develioğlu’nun sevinci objektiflerimize böyle yansımıştı.

BATMAN’DA AŞ EVİ AÇAN İLK BAKANDI

Sosyal Hizmetlerden Sorumlu eski Devlet Bakanı Hasan Gemici, Batman’da aş evi açan ilk Bakandı. Aslen Samsunlu olmasına rağmen memleketinden çok petrol şehrine gezi düzenleyen Gemici, ilk aş evini Hürriyet Mahallesi’nde açmıştı. Aş evinin açılışına bizzat katılan Gemici, aşçıların hazırladığı yemekleri de tatmıştı. Batman Valiliği eski Basın Halka İlişkiler MüdiresiFatma Hanımın da eşlik ettiği Bakan Gemici, kaliteli yemek hazırlayan aşçıları da kutlamıştı. Bakan Gemici’nin 27 Yıl önce Batman’da açtığı ilk aş evinden bir kare.

Kaynak: HABER MERKEZİ