Batman Ulucami’nin 1960’lı yılların başında çöken tavanını üstlenen TPAO Batman Bölge Müdürlüğü olmuştu. İşte belleklerde yer edinen Batman’ın dününe dair dört karesi daha.

ÖĞRENCİLERE HARÇLIK VEREN VALİYDİ

1997’nin Şubat’ın da Batman’a atanan Necati Develioğlu, 7 ay süreyle Batman Valiliğini yapmıştı. ‘Dede’ lakaplı Vali Develioğlu, eğitim yuvalarını denetlemeyi seven bir bürokrattı. Develioğlu, Batman eski Milli Eğitim Müdürü Kahramanmaraşlı merhum Tevfik Kale ile birlikte eski EML’de Mobilya-Tesviye bölümünde incelemelerde bulunmuştu. Okulların sıra ve masa imalatını yapan öğrencilerin çalışmalarını izleyen Develioğlu, cebindeki paraların bir bölümünü ter döken öğrencilerle paylaşmıştı. Bayındırlık-İskan eski İl Müdürü Şükrü Turgut ve beraberindeki bazı yöneticilerle mobilya atölyesinde çalışan öğrencilere harçlık dağıtan Develioğlu, objektiflerimize böyle yansımıştı.

AÇILIŞLARI KAÇIRMAYAN OHAL VALİSİYDİ

Kaymakamlık yılları Batman’da geçen eski OHAL Valisi Aydın Arslan, Batman’daki açılışları kaçırmazdı. İlçe döneminde iki yıl süreyle Batman’da görev yapan Arslan, önce kurulan OHAL Vali Yardımcılığına ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne atanmıştı. İlk Valiliğini Şırnak’ta yapan başarılı bürokrat Arslan, Karaman’da da bir süre Valilik görevinde bulunmuştu. OHAL Valiliği görevini ise 1999’a kadar sürdüren Arslan, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda etmişti. Arslan, Batman’daki bir açılışta petrol şehrinde geçen günlerini anlatmıştı. İşte o açılıştan geride kalan hatıra kare.

ULU CAMİNİN TAVANINI TPAO YAPMIŞTI

Batman’ın eski ibadet evlerinden biri de Ulu Camidir. 2’nci Cadde’deki Ulu Caminin tavanı daha önce topraktı. Tavan çökünce TPAO Batman Bölge Müdürlüğü, hem caminin tadilatını üstlenmişti hem de İluh tepesindeki cami minaresinin de şerefe yapım işini üstlenmişti. TPAO’nun eski merkez atölyesinde İluh’taki caminin şerefesinin yapan ustaların çektikleri siyah-beyaz karenin üzerinden 64 yıl geçti. Depremde hasar gören İluh Camii minaresi yıkılırken, TPAO ustalarının yaptığı cami şerefesi de fotoğraf karesinde kaldı.

TPAO’NUN EMEKTAR USTALARIYDILAR

TPAO ile rafinerinin iç içe olduğu yıllarda Site Mahallesi’ndeki TPAO tesislerindeki atölyelerde önemli ustalar vardı. Raman Öztürk’ün babası Türko Öztürk, Akyürek eski Mahalle Muhtarı Ahmet Günbattı’nın babası Şeref Günbattı, İbrahim Özdemir, Hasankeyfli Mustafa ve Balpınarlı Yusuf Usta, TPAO merkez atölyesinin önemli ustalarındandı. İşte 1960’lı yıllarda o atölyede görev yapan eski emektarlardan bir kare. Bu karede yer alanların tamamı yaşama veda etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ