İşte belleklerde yer edinen petrol şehrinin dört karesi daha.

OVA, GELİNCİK BAHÇESİNE DÖNÜŞÜRDÜ

Dünden bugüne Batman Ovası baharda gelincik tarlalarını andırır. 1990 Yılında Batman’da görev yapan Prof. Dr. Ramazan İnci ve eşi Uzman. Dr. Sevinç İnci, şifa dağıtan başarılı hekimlerdi. Batman’ı ikinci memleketleri olarak gören İnci çifti, hafta sonu geldi mi yorgunluğu doğada atardı. Batman’da görev yaptıkları sürede dünyaya gelen çocukları Özgür ve Özlem’in, gelincik tarlasında çektikleri hatıra karenin üzerinden yıllar geçti. İnci çiftinin çocuklarından Özlem, bir süre Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yaptı. Büyük çocukları Özgür ise yaşamını İzmir’de sürdürüyor. İnci kardeşler, 34 yıl önce Batman-Hasankeyf karayolu güzergahındaki gelincik tarlasında hatıra kare çekerken arkada görünen dağ ise petrolün dağı Raman’dı.

ESKİ STADYUMDA 19 MAYIS BAYRAMI

Yıl, 1992. Yer, eski 16 Mayıs Şehir Stadı. Adını Batman’ın ‘İl’ oluş gününden alan Batman 16 Mayıs Şehir Stadı, resmi bayramlarda renk cümbüşüne dönüşürdü. Şafak Mahallesi’ndeki stadyum, resmi bayramlarda öğrenci ve velileriyle adeta dolup taşardı. Stadyumun çimlendirildiği ilk yıllarda futbol müsabakalarının yanı sıra resmi bayramlar, binleri bir araya toplardı. 32 Yıl öncesinin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda Mehmetçik Bandosu eşliğinde geçit törenleri yapılırdı. Stadyumun kapalı ve açık tribünleri tıka basa dolardı. Şimdilerde ‘Millet Bahçesi’ne dönüşen emektar stadın renkli görüntülerinden hatıra bir kare.

ÜÇ VALİ KONAKTA

1997 Yılında Batman’a atanan Necati Develioğlu, kısa bir dönem İstanbul Vali Yardımcılığı görevinde de bulunmuştu. Batman’da 7 ay gibi bir süre görev yapan Develioğlu, Batman’a atandığında komşu Diyarbakır’da görev yapan iki Valiyi de ağırlamıştı. Batman eski Kaymakamı ve OHAL Valisi merhum Aydın Arslan ile Diyarbakır eski Valisi Nafiz Kayalı, Kültür Mahallesi’ndeki Vali Konağı’nda dönemin Valisi Develioğlu tarafından karşılanmıştı. İlerleyen yaşına rağmen performansıyla her yere koşan Develioğlu, Batman’ı iyi bilen eski OHAL Valisi Arslan’dan petrol şehri hakkında geniş bilgi almıştı. Batman’da bugüne kadar 17 Valinin oturduğu Valilik Konağı’nda Arslan ve Kayalı’yı 1997 yılında ağırlayan eski Vali Develioğlu, objektiflerimize böyle yansımıştı.

HASANKEYF’TEN GERİDE KALAN

12 Bin 500 yıllık tarihi Hasankeyf’in eski yerleşim birimi suya gömüldü. Küçük Saray ile Darphane arasındaki Şap Vadisi’nin yarısı toprak dolguyla dolduruldu. Beton setin etrafına çekildiği kaledeki Küçük Saray da 6 metre yükseltildi. Küçük Saray’a komşu olan El Rızık Cami avlusundaki bazı tarihi kalıntılar da Arkeopark alanına taşınmıştı. Hasankeyf’in o muhteşem manzaralarından geride bu kare kaldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ