Şimdilerde Şehit Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi’ne dönüşen eski kütüphane, ihtiyaca cevap vermiyordu. İşte Batman’ın belleklerde yer edinen birkaç karesi daha.

1997’DE ÜNİVERSİTE KAMPANYASI 

Batman Üniversitesi 2007 yılında kuruldu ama üniversitenin kurulması için 1997 yılında kampanya başlatılmıştı. ‘Batman Üniversitesi için el ele’ yazılı pankartlar, şehrin dört bir yanına asılmıştı. Batman’da düzenlenen etkinliklerde ‘üniversite’ konulu mesajlarda ön plandaydı. 1997 Yılında üniversite kampanyasına start veren dönemin Valisi Necati Develioğlu’nun daveti üzerine Batman’a gelen OHAL Valisi Aydın Arslan, Dicle Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mehmet Özaydın, TPAO Kristal Park’ta ağırlanmıştı. OHAL eski Valisi Arslan, Batman’da kurulması planlanan üniversiteye her türlü desteği vereceğinin altını çizmişti. Prof Dr. Özaydın da petrol şehri Batman’a ilk etapta Teknik Eğitim Fakültesi kararını Diyarbakır Dicle Üniversitesi senatosundan çıkaracağını söylemişti. Kristal Park’taki ‘üniversite’ konulu toplantıya katılanlardan Arslan ve Prof. Dr. Özaydın, uzun bir süre önce yaşama veda etti. Geride ise bu hatıra kare kaldı.

1994 YEREL SEÇİMİNDE TARTIŞILAN VALİYDİ

1993’ün Sonları ile 1997 yıllarının başına kadar Batman Valiliği görevini sürdüren ve bir süre cezaevinde de yatan Salih Şarman, 1994 yerel seçimleri sonrası tartışmaların odağında yer almıştı. Şarman, 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde Kültür Mahallesi’ndeki Eğitim Vakfı okulunda sandık başına gitmişti. Seçim sonrası tartışmaların hedefi haline gelen Şarman, yaygın basına da konu olmuştu. İşte Şarman’ın 1994 seçimlerinde sandık başında oy kullanırken objektiflerimize yansıyan anı. Cezaevinde 1 yıl süreyle kaldıktan sonra Şarman, Ankara’ya yerleşti.

BATMAN SEVDALISI BÜROKRATTI

1987 Yılında Batman Kaymakamlığı yaptıktan sonra OHAL Vali Yardımcılığı, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Şırnak ve Karaman Valiliklerini de yapan Aydın Arslan, 1996 yılında OHAL Bölge Valiliğine atanmıştı. 1997 yılında Batman’daki bazı açılışlara katılan Arslan, dönemin GAP’tan sorumlu Devlet Bakanı Salih Yıldırım, Batman eski Valisi Necati Develioğlu ve Belediye Başkanı Salih Gök ile katıldığı bir açılışta çevresini saran kitleyle birlikte bu hatıra fotoğrafı çekmişti. Karede yer alan üç sima aramızda yok. Arslan, Gök ve eski Bayraklı Köy Muhtarı Veysi Onur, uzun bir süre önce yaşama veda etti.

1990’LARIN TEK KONFERANS SALONUYDU

Yıl, 1997. Yer, eski Kültür Merkezi Konferans Salonu. Dönemin Batman Valisi Necati Develioğlu, RP eski Belediye Başkanları Salih Gök, Ahmet Çiftçi ve TPAO eski Bölge Müdürü Talat Atalay’ın da katıldığı eski Kültür Merkezi Konferans salonu bir etkinlikte dolup taşmıştı. Ziya Gökalp Mahallesi’nde ilçe döneminde yapılan eski Kültür merkezi konferans salonu, aynı zamanda Batman’da etkinliklerin tek adresiydi. Şimdilerde o eski binanın yerinde fiziki yapısı ve birçok okuma salonlarıyla ödül alan Şehit Şenay Aybüke İl Halk Kütüphanesi var. 1990’lı Yıllardaki Batman’daki yöneticilerin çoğu etkinliklere adeta aboneydi.

Kaynak: HABER MERKEZİ