Şimdilerde Millet Bahçesine dönüştürülen 16 Mayıs Şehir Stadının açık tribünü, resmi bayramlarda güzel bir tablo oluşturuyordu. İşte Batman’ın dününe dair dört fotoğraf karesi daha.

BU SALONA KİMLER KONUK OLMADI Kİ…

2010 Yılına kadar Batmanlıların hava yoluyla seyahat ettiği ilk durak Batman Havalimanı içindeki küçücük bekleme salonuydu. Üstü sundurmadan yapılı bekleme salonu, özellikle Batman’a gelen üst düzey konukların da ağırlandığı yerdi. 1998 Yılının Batman Vali Yardımcıları Musa Kulaklıkaya ve Bayram Ali Köse, petrol kentine konuk olacak dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ilk önce ağırlandığı limandaki küçücük bekleme salonunun dört bir yanını bayraklarla süslemişti. Üst düzey konukların ağırlandığı yer ise özel koltuk ve masalarla seyyar bir makam odasına dönüştürülmüştü. Üst düzey konukların ardından bekleme salonu eski manzarasına dönüşürdü. İşte özel günler için hazırlanan küçücük bekleme salonundan bir manzara.

İLUHLULAR DERNEĞİ LOKALİ 1998’DE AÇILMIŞTI

Yıl, 1998. Dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar’dı. Milletvekili ise eski Belediye Başkanı merhum Ataullah Hamidi idi. Belediye Başkan Vekili ise Mahmut Tileği’ydi. Belediye Sarayı hemzemin geçidinin arkasındaki İluhlular Derneğinin açılışına seçkin bir davetli topluluğu katılmıştı. İluhlular Derneğinin açılışı öncesinde TPAO eski Bölge Müdür Yardımcısı İsmail Bezek, İluhlular Derneği eski Başkanı Selahattin Arı ve aslen İluhlu olan eğitimci Eyüp Balıkçı’yı, açılış konuşmasında böyle dinlemişlerdi. Bu karede yer alan simalardan eski politikacılar Ataullah Hamidi, Mecit Yıldız ve eğitimci Eyüp Balıkçı, yaşama veda etti. O renkli açılıştan geride bu hatıra kare kaldı.

İLK SPOR SALONUNUN TEMELİNİ ATAN BAŞKANDI

1974 Yılında dönemin Batman Belediye Başkanı Mustafa Ramanlı, petrol kentinin ilk kapalı spor salonunun temelini atan politikacıydı. İnşaatı uzun yıllar süren kapalı spor salonu, 1980’lerin başında tamamlanmıştı. Eski 16 Mayıs Şehir Stadına komşu olan kapalı spor salonu, 2016 yılına kadar Güreş, Basketbol ve Voleybol olmak üzere sayısız etkinliğe ev sahipliği yapmıştı. 1998 yılında Batman’a konuk olan Devlet Bakanı Işılay Saygın, Batman Valisi Temel Koçaklar’ın düzenlediği etkinlikte Batmanlılara seslenmişti. Yıllar öncesinin o etkinliğine yüzlerce davetli yer yetersizliğinden dışarıda kalmıştı. Şimdilerde Batman’ın ilk salonunun yerinde Millet Bahçesi var.

BİR ZAMANLARIN STADYUMU

1986 Yılında futbol müsabakaları başta olmak üzere resmi bayramlar ile birçok etkinliğin yapıldığı eski 16 Mayıs Şehir Stadı, renkli görüntülere sahne olurdu. 1998 Yılının Gençlik ve Spor Bayramında dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar, Belediye Başkanı Salih Gök ve eski Garnizon Komutanı Albay Muharrem Atak ile halkın bayramını kutlamıştı. 16 Mayıs Şehir Stadyumunun açık tribününün önünden geçen Vali Koçaklar, Batmanlıların bayramını kutlarken objektiflerimize böyle yansımıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ