TÜTÜN PİYASASI BATMAN’DA AÇILIRDI

Yıl, 1997. Yer, Batman eski Tekel Yaprak Tütün İşletme Başmüdürlüğü. Dönemin Tekelden sorumlu Devlet Bakanı Eyüp Aşık, ANAP hükümeti döneminde eski Bakan Safder Gaydalı, Diyarbakır eski Milletvekili Sebğatullah Seydaoğlu, Batman Milletvekili Ataullah Hamidi, eski İkiköprü Belediye Başkanı Ali Kıyanç ve Batman eski Belediye Başkanı Mahmut Tileği’nin de aralarında bulunduğu heyet, eski tekel binası önünde başfiyatı açıklamadan önce tütün üreticilerinin sorunlarını dinlemişti. Batman eski Milletvekili Ataullah Hamidi, dönemin Bakanı Aşık ile üreticilerin sorunlarını dinlerken objektiflere böyle yansımıştı. Fotoğraf karesinde yer alan bazı simalar uzun bir süre önce hakkın rahmetine kavuştu.

BANKA ŞUBESİNİ AÇAN TOPRAK

Diyarbakırlı iş insanı Halis Toprak, 1998 yılında soyadını taşıyan banka şubesini Batman’da açmıştı. Eski Vilayet Konağı karşısı Cumhuriyet Caddesi’nde Toprak Bank şubesinin açılışına dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar,  Batman Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanı Mehmet Teymur da katılmıştı. Diyarbakırlı iş insanı Toprak, mavi-beyaz balonların asıldığı şubenin önünde kurdele keserken o anı muhabirlerimiz böyle dondurmuştu. Açılışta yer alan Toprak ve BATSO eski Başkanı Teymur, yaşama veda eden simalar oldu.

MİSAFİRLERİN AĞIRLANDIĞI HANDI

Dicle Nehri kıyısındaki eski Yolgeçen Hanı Mağarası, bir zamanlar Batman’a gelen ünlü konukların ağırlandığı yerdi. Batman eski Valisi Necati Develioğlu, Batman’a gelen eski Devlet Bakanı Hasan Gemici’yi Yolgeçen Hanı Mağarası’nda konuk etmişti. Yazın serin, kışın sıcak olan Yolgeçen Hanı Mağarası, eski Bakan Gemici’nin ilgisini çekmişti. Sosyal Hizmetler eski İl Müdürü Ali Tarhan’ın da eşlik ettiği Bakan Gemici, kaynak suyun içinden aktığı Yolgeçen Hanı Mağarası’na hayran kalmıştı. Yöre motiflerinin gölgesinde Yolgeçen Hanı’nda beraberindeki heyetle Bakan Gemici, bu hatıra kare için poz vermişti. Şimdilerde Yolgeçen Hanı Mağarası, Ilısu Baraj Gölü manzarasının en derin yeri oldu.

TARİHİN GÖLGESİNDE TURNUVALAR

12 Bin 500 yıllık Hasankeyf bir zamanlar etkinlik, turnuva ve festivallerin düzenlendiği yerdi. Batman-Hasankeyf-Mardin yol güzergâhının içinden geçtiği eski Hasankeyf yerleşim birimi, Türkiye Bisiklet Federasyonu turnuvasına da ev sahipliği yapmıştı. Eski çarşının bulunduğu güzergâhtan karayolun sağında ve solunda toplanan kalabalık kitle, ödüllü bisikletçileri böyle alkışlamıştı. Şimdilerde etkinliklerin bu alanı sulara gömüldü.

Kaynak: HABER MERKEZİ