BATMAN’IN SEMPATİK SİYASETÇİSİYDİ

1984 ile 2020 Yılına kadar Batman’ın siyasetine damgasını vuran eski Belediye Başkanı ve Milletvekili merhum Ataullah Hamidi, vatandaşlara dokunan siyasetçiydi. 1997 Yılında Batman’a konuk olan dönemin İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, Cumhuriyet meydanında eski Vali Necati Develioğlu ve eski Milletvekili Ataullah Hamidi ile birlikte vatandaşları dinlemişti. Kahve sohbetine eşlik edenler arasında Batman İl Başkanı Muhittin Hamidi ve eski Vali Yardımcısı Mustafa Şahin de vardı. Meydandaki kahvede bir vatandaşla sohbet ederken Hamidi objektiflerimize böyle yansımıştı. O sohbette gülümseyen simalar Bakan Başesgioğlu ve Vali Develioğlu olmuştu. Hamidi, 1 Mart 2024’te Ankara’da evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hakkın rahmetine kavuşmuştu.

2 Magara

YOLGEÇEN HANI’NDA BİR VALİ

1997 Yılının ilk aylarında Batman Valiliğine atanan aslen Kayserili Necati Develioğlu, 7 ay gibi kısa bir süre görev yapmıştı. İlerleyen yaşına rağmen tarihi dokuya olan tutkunluğuyla bilinen eski Vali Develioğlu, fırsat buldukça soluğu antik kentte alırdı. Yaz aylarında Dicle Nehri kıyısındaki Yolgeçen Hanı’nda eşiyle birlikte dinlenen Vali Develioğlu; “Batman’da en keyif aldığım yerlerin başında Hasankeyf geliyor. Burada sessiz ve derin akan Dicle Nehrinin manzarasını görünce mutlu oluyorum” diye mesaj vermişti. Baraj yapıldıktan sonra Yolgeçen Hanı da baraj gölü havzasında kalan yerlerden biri oldu. İşte Develioğlu’nun 1997 yılında eşiyle birlikte Yolgeçen Hanı’nda çektiği kare.

3 Kutlama

BATMAN’IN KALBİNİN ATTIĞI ALANDI

Batman’ın ilk meydanı olan Cumhuriyet alanı, resmi bayram kutlamalarının yapıldığı yerdi. 1998 Yılında 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının kutlandığı alana kalabalık sığmamıştı. Dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar, meydandaki Atatürk büstüne çelenk sunduğu andan bir kare. Bayramı büyük bir coşkuyla kutlayan Batmanlılar, o alana sığmamıştı. Askeri birlik bando ekiplerinin de renk kattığı Gençlik ve Spor Bayramı’nda öğrenciler, resmi geçit törenlerini de ilgiyle izlerdi.  Batman’ın eski yapılarından Öncü ve Çabuk İş Merkezleri, yıllara meydan okuyor. Batman’ın eski Valisi Koçaklar, şimdilerde emekliye ayrıldı.

4 Gök

PETROLSPOR’A BAĞIŞ YAPAN BAŞKANDI

1994 Yılında Batman Belediye Başkanlığına seçilen merhum Salih Gök, futbolu da seven yöneticiydi. Kulüp Başkanlığını yaptığı Belediyespor’u sıkıntılı dönemde profesyonel ligde tutmayı başaran eski Başkan Gök, dönemin Valisi Necati Develioğlu’nun, Petrolspor’un 2’nci ligden düşmemesi için başlattığı kampanyaya da maddi destek vermişti. Meydan Mahallesi’ndeki eski Hükümet Konağı’nda Başkan Gök’ü ağırlayan Vali Develioğlu, bağış çekini alırken objektiflere böyle yansımıştı. Eski Özel Kalem Müdürlüğü çalışanlarından Naci Coşkun da ‘Bağış çeki’ töreni sırasında karede yer alan simaydı.

Kaynak: HABER MERKEZİ