PERSONEL MÜDÜRÜ İNGİLİZCE DERSİ VERİRDİ

TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nde uzun yıllar Personel Müdürü olarak görev yapan Musa Yıldız, aynı zamanda Petrol Ortaokulu’nda İngilizce öğretmeniydi. Resmi bayramlarda öğrencilerine eşlik eden Yıldız, iyi derecede İngilizcesiyle dönemin TPAO personellerine de ders verirdi. İşte 1970 yılında Musa Yıldız’ın, okulun bando takımıyla birlikte 19 Mayıs Bayramı’nda çektiği siyah-beyaz kare.

ÖĞRETMENLİKTEN TPAO’YA GEÇİŞ

Aslen Diyarbakırlı olmasına rağmen eğitim öğretimini Batman’da tamamlayan ve öğretmen olan Diyarbakırlı Alaattin Yumlu, Petrol Ortaokulu’nun eski eğitimcilerindendi. 1970’li Yıllarda Mehmet Yıldız’ın müdürlüğünü yaptığı Petrol Ortaokulu’nda iz bırakan Alaattin Yumlu’nun yetiştirdiği öğrenciler arasında Kantar Köyü’nden Saruhan Direk de vardı. Öğretmenlikten istifa edip TPAO’ya geçiş yapan Yumlu, TPAO eski Makine İkmal Müdürlüğü’nden emekli olmuştu. 1970’li Yıllarda Yumlu ile öğrencilerinin eğitim yuvasına bitişik olan eski çamlık bölgesinden çektikleri hatıra fotoğraf.

1970’LERDE BATMAN’DA KAR MANZARASI

İklim koşullarının değiştiği Batman’da 1960 ve 70’li yıllarda kar yağışı, diz boyu olurdu. Olumsuz hava koşullarına rağmen o dönemler okullar tatil edilmezdi. Eğitim ağır aksak gitmezdi. Site Mahallesi’ndeki Batman’ın ilk Ortaokulu’nda eğitim gören öğrencilerden TPAO emeklisi Saruhan Direk, arkadaşlarıyla birlikte çektiği karenin üzerinden 54 yıl geçti. Eski iklim koşulları ile şimdiki hava şartlarını belgeleyen tarihi bir kare.

ÇAMLIK BÖLGESİ TENEFFÜS ALANIYDI

Batman’ın ilk ortaokulu konumundaki Petrol eğitim yuvası, Atatürk İlkokulu’na komşuydu. İki eğitim yuvasının bitişiğinde Çamlık alanı vardı. Öğrenciler, teneffüste öğretmenleriyle çamlık bölgesinde hatıra fotoğrafta çekerdi.  Batman’ın eski eğitimcilerinden ve daha sonra TPAO’ya geçiş yapan Alaattin Yumlu, ortaokul öğrencileriyle çektiği karede eski petrolcüler ile Batman’ın tanınan simalarının gençleri de var. Yumlu, emekli olduktan sonra yerleştiği Ankara’da yaşam veda etmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ