ESKİ EĞİTİMCİLERİN FUTBOL TUTKUSU

Batmanlı eski eğitimcilerin bir bölümü Mersin Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. 1970’in Sonlarına kadar Mersin’de eğitimlerini sürdüren eğitimciler Mahmut İpek, Beşir Oğuz, Şefik Tüzel, Şerif Çetin, Fahri Atace, İbrahim Atasel ve Ahmet Tuncer aynı zamanda futbol tutkunuydu. Eğitim yuvaları arasında düzenlenen turnuvalarda Batmanlı eğitimcilerin forma giydiği takım, rakiplerinin korkulu rüyasıydı. İşte eski Batmanlı eğitimcilerin yer aldığı 1970’li yılların Mersin Öğretmen Okulu futbol takımının bir müsabaka öncesindeki 11’i.

KIZLARI OKULLA BULUŞTURAN EĞİTİMCİYDİ

Aslen Balpınarlı Fahri Atace, öğretmenliğinin büyük bölümünü sürdürdüğü Balpınar ve Zorköy’de kız öğrencilerin okulla buluşmasını sağlayan ender öğretmenlerdendi. 40 Yıl önce Zorköy İlkokulu’nda okulla buluşturduğu kız öğrencilerle hatıra kare çeken Atace; “O öğrencilerimle gurur duyuyorum” diyor. İşte Atace ile yıllar önce okul bahçesinde hatıra kare çeken öğrencilerden bazı isimler; “Süreyya Batu, Cevher Elma, Maşallah Toprak, Kadriye, Adalet Yıldırım, Maşallah Kılıç ve Şahinaz Etiz.”

YENİKÖY’DE DE GÖREV YAPTI

1970’li Yılların ortalarında mezun olduktan sonra ilk görev yeri olan Balpınar’ın eski köyleri Zorköy ve Yeniköy’de de öğretmenlik yapan Fahri Atace, 1972 yılında bekarlığa veda etti. Düğün hatırası için aile fotoğrafı çeken Atace ile Enes, İzzettin ve Hatice kardeşleri de objektiflere böyle poz vermişti. Emekli olduğu halde Batman ve Balpınar’ı terk etmeyen idealist eğitimci Atace, görev yaptığı yerde de yılın öğretmeni seçilmişti.

ADANA KÜÇÜKSAAT HATIRASI

1970’li Yıllarda Batmanlı eğitimcilerle birlikte Mersin Öğretmen Okulu’nu tamamlayan Fahri Atace’yi yakınları da yalnız bırakmamıştı. Mersin’in yanı sıra yakınlarıyla Adana Küçüksaat’te öğrencilik yıllarında stres atan Atace’yi yalnız bırakmayanlardan biri de Batmanlı Emin Koncuk idi. İşte 1970’li Yıllarda Koncuk ile Atace’nin, ‘Küçük Saat’te çektikleri siyah-beyaz fotoğraf karesi. Atace, emekli olduktan sonra memleketi Batman’ yerleşirken, Koncuk ise yıllarının geçtiği Adana’dan ayrılmadı.

Kaynak: HABER MERKEZİ