TUNA VE YILDIZ DOSTLUĞU 

Tarih, 6 Mayıs 1976. Yer, Batman Lisesi. Petrol kentinin ilk lisesinde eğitim gören iki tanıdık sima. Lisenin ikinci sınıf öğrencilerinden Nevzat Tuna ve Mustafa Tuğyıldız, ihata duvarında çektikleri siyah-beyaz karenin üzerinden 48 yıl geçmiş. Tuna, hem eğitimci hem de Batman’ın tanınan sanatçısı oldu. Tuğyıldız ise uzun yıllar çalıştığı PTT’den emekli oldu. Şimdilerde ise Belediye Meclis Üyesi seçilen Tuğyıldız ile Tuna, Batman’dan kopmayan iki sima. 

Eski Fotalar Kıza

ÖĞRENCİLERİNİ BAĞRINA BASAN EĞİTİMCİYDİ 

Batman Lisesi’nde yaklaşık 15 yıl süreyle felsefe öğretmenliği yapan Birsen Sungur, öğrencilerini bağrına basardı. Batman Lisesi’nde 1970’li yıllarda erkek öğrenciler kadar kız öğrenciler de vardı. 1976-77 Mezunlarından bir grup öğrencinin çektiği karede yer alan simalar; “Nihat Geyik, Mukaddes Öncü, Mehtap Yıldız, Remziye Eti, Ali Tarhan, Hilal Dilmen, Nuri İnanç, Tevfik Aydiş, Veysi Kaplanoğlu ve Süleyman Yıldırım.” Siyah-beyaz karedeki öğrencilerin çoğu şimdilerde Batman dışında yaşıyor. Bazıları ise aramızda değil. 

ŞİRİNEVLER’İN TANINAN SİMALARIYDILAR 

1970’li Yıllarda Batman’ın Şirinevler Mahallesi’nde tanınan aileler otururdu. Bu ailelerden biri de Barlak’lardı. Şimdilerde DEDAŞ olan eskilerde adı ‘TEK’ olan Türkiye Elektrik Kurumu’nda çalışanlardan biri de merhum Ali Barlak’tı. 1974 Yılında Barlak ailesinin çektiği hatıra karede yer alan Ali Barlak ve yeğeni Abbas Barlak, yaşama veda etti. Selahattin Barlak ile Veysi Barlak, yaşamını Batman’da sürdürüyor. Büyüklerinin izinden giden Belediye emeklisi Selahattin Barlak, halen Şirinevler’den kopmayan bir sima. 

BALPINAR MERASINDA BİR FUTBOL KULÜBÜ 

Burası Balpınar beldesinin merası. 1988 Yılında Batman’ın mahalli futbol kulüplerinden Elkaspor, bir dönemler amatör takımlara kök söktürürdü. Kulüp Başkanlığını A. Kerim Bayar’ın yaptığı Kırmızı-Beyazlı ekipte, forma terletenler; “(Ayaktakiler) Hacı Akçay, Zeyni Arpa, Şerafettin Ekinci, Veysi Tan, Bedrettin Akan, Kaleci Selim Dinçer, Selahattin, Tevfik Bedri, Kerim Bayer. (Oturanlar) Muharrem, Ziver Akan, Mahmut Akyol, Hikmet Sel, Kaleci Ali ve Süleyman Bayar.”

Kaynak: HABER MERKEZİ