İşte Batman’ın dününe ait bir kesit kare daha.

ESKİ DEVLET HASTANESİNE EK BİNA

1988 Yılında dönemin Milletvekili Aydın Baran’ın Batman’a kazandırdığı eski Devlet Hastanesi, petrol kentinin ihtiyacına cevap vermiyordu. Eski hastane Başhekimi Dr. Ahmet Bacanlı’nın döneminde mevcut hastaneye ek bina kazandırılmıştı. Esentepe eteğindeki Devlet Hastanesi Poliklinikleri yetersiz kalınca zemin artı 2 katlı binanın yapımında iş insanı merhum Necat Nasıroğlu’nun da ciddi desteği olmuştu. 1988 ile 2007 Yılları arasında Batmanlıların şifa bulduğu o eski hastane, bir süre önce yıktırıldı. O alan şimdilerde Bilim Merkezi’ne dönüştürüldü.

ÖĞRETMENEVİ’NDE ŞARK KÖŞESİ 

Batman eski Öğretmenevi salonunda bir dönemler şark köşesi bölümü, İl yöneticilerinin günün yorgunluğunu attığı yerdi. 1996 Yılında dönemin Valisi Necati Develioğlu, Belediye Başkanı Salih Gök, Mill Eğitim Müdürü Tevfik Kale, eski Milletvekili Faris Özdemir ve iş insanlarından Mehmet Güneş şark köşesi bölümünde otururken, objektiflerimize o an böyle yansımıştı. Bu karede yer alan simalardan Gök, Kale ve Güneş, bir süre önce hakkın rahmetine kavuştu. Şimdilerde Batman Öğretmenevi’nde Şark köşesi yok. 

ESKİ AŞ DAĞITIM YERLERİ

2000’li Yıllar öncesinde Batman Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın ücra mahallelerde açtığı  aş dağıtım yerleri, dar gelirlilerin adeta can simidi gibiydi. Hürriyet Mahallesi’nde eski Ticaret Lisesi bahçesindeki kulübe, vakfın aş dağıtım yerine dönüştürülmüştü. İftar öncesi küçük ve büyüklerin kuyruk oluşturduğu aş dağıtım yerinde zaman zaman oluşan izdiham, yaygın basında da yankı bulmuştu. 3 Çeşit yemek ile ekmeğin ücretsiz dağıtıldığı aş dağıtım merkezlerinde Ramazan sonrasında da ihtiyaç sahiplerinin yemekleri karşılanırdı.

HASANKEYF KALESİNDE BİR BAKAN

Aşağı Şehir Ilısu Baraj Gölü altında kalmadan geçmişteki hükümetlerin Bakanları, Hasankeyf’e peş peşe konuk olurdu. 2000’li Yıllarda Batman’a gelen eski Gençlik ve Spor Bakanı Fikret Ünlü’nün duraklarından biri de Hasankeyf Kalesi olmuştu. Dönemin Batman Valisi İsa Parlak, eski Gençlik Spor Müdür Abdülkadir Ekmen ve beraberindeki heyetle Hasankeyf kalesine çıkan Ünlü’ye, şimdilerde Gaziantep Şahinbeyli Kaymakamlığı’nda Yazı İşleri Müdürlüğünü yapan Hasankeyf’teki eski Yazı İşleri Müdürü Abdurrahman Yiğit, tarihi doku hakkında bilgi vermişti. Uzun bir süre önce yaşama veda eden Ünlü, Hasankeyf Kalesinden önemli mesajlar vermişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ