Batman havalimanında apronun olmadığı yıllar, 1990’ların ortasıydı. Batman’a gelen Cumhurbaşkanı ve üst düzey konuklar, limandaki eski derme çatma konaklama yerinde ağırlanırdı. Meydan Mahallesi’nde hem Kaymakamlık hem de eski Valilik konağının bahçesi de bir dönemler etkinliklerin adresiydi. Tarihi kent Hasankeyf’in eski yerleşim birimi, şimdilerde baraj gölü altında kaldı ama o muhteşem yerleşim biriminin tarihi dokusunun olduğu yerler, fotoğraf karelerinde saklı. Bir zamanlar Batman’ın protokol caddesi, eski havalimanı güzergahıydı. Petrol şehrinin dününe ait dört karesi daha.

LİMAN APRONU BÖYLEYDİ

Yıl, 1998. Yer, Batman havalimanı eski ağırlama mekanı. Derme çatma ağırlama yeri hem yolcuların bekleme alanıydı hem de başkentten gelen üst düzey bürokratların ağırlandığı alandı. Dönemin Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel ile TBMM eski Başkanı Hikmet Çetin’i karşılayan Batman eski Valisi Temel Koçaklar, o küçük bekleme alanında brifing vermişti. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nün eski baş garsonlardan Mecit Demir ve Kristal Park’ın fedakar garsonlarının hizmeti, konuklardan tam puan almıştı. Cumhurbaşkanı Demirel’e bilgi veren eski Vali Koçaklar, objektifimize böyle yansımıştı.

İsa Parlak Batman

ESKİ KAYMAKAMLIK VE VALİLİK KONAĞIYDI

İlçe döneminde Kaymakamlık konağı, İl döneminin ilk 10 yılında ise Valilik hizmet binası olan Meydan Mahallesi’ndeki eski binanın yerinde şimdilerde yeller esiyor. Günümüzde Meydan Ortaokulu’na dönüşen eski Valilik Konağı’nın bahçesinde 2000 yılında Kız Meslek lisesinin düzenlediği etkinliğe eski Vali İsa Parlak, eski Milli Eğitim Müdürü merhum Tevfik Akalın da katılmıştı. Yıllarca Kız Meslek Lisesi’nde görev yapan Müdür Aynur Pişkin ve Naci Hoca da öğrencilerle çekilen hatıra karede yer almıştı. Eski hükümet konağı yerine şimdilerde Meydan Ortaokulu var.

Eski Hasankeyf

FOTOĞRAFLARDAKİ ESKİ HASANKEYF

12 Bin yıllık tarihi ilçe Hasankeyf’in eski yerleşim birimi tamamen Ilısu Baraj Gölü altında kaldı. Batman-Midyat-Mardin yolunun içinden geçtiği antik kent, muhteşem manzarasıyla yerli ve yabancı konukları büyüleyen bir kentti. Eski ilçe merkezinin kalbinin attığı yol güzergahındaki çarşı merkezi ve bazı tarihi dokuların olduğu bölge, şimdilerde Ilısu Baraj Gölü altında kaldı. Eski Hasankeyf’i donduran Fotoğraf Sanatçısı İrfan Tapan’ın, 1990’lı yıllarda çektiği Hasankeyf manzarası.

Ssk Caddesi

BATMAN’IN PROTOKOL CADDESİYDİ

Batman’ın ‘ilçe’ olduğu dönemde protokol caddesi, SSK Hastanesi caddesi olarak bilinen havalimanı yolu güzergahıydı. 2000 İş Merkezinin henüz yapılmadığı dönemlerde eski SSK Caddesini kaldırımla buluşturan Belediye Başkanı merhum politikacı Ataullah Hamidi idi. Turgut Özal bulvarının başlangıcı olan SSK Caddesi ile Havalimanı yol güzergahındaki eski yapılar 2-3 katlıydı. 1970 ve 1980’li Yıllar arasında değirmenin de bulunduğu SSK Caddesinin bir bölümü Odun Pazarıydı. Batman’ın birçok yeri değiştiği gibi eski protokol caddesindeki binaların büyük bölümü de değişime uğradı.

Kaynak: HABER MERKEZİ