35 YIL ÖNCE İLUH DERESİ

Bu fotoğraf 35 yıl önce İluh Deresi’nde çekildi. Akyürek, Çarşı ve İluh semtlerinin kesiştiği noktada Sakatatçılar Çarşısı da vardı. İluh deresinde yıllar öncesinde atıkların aktığı derede su debisi şimdi ki gibi yüksek değildi. Üç kez ciddi sel baskının yaşandığı İluh Deresi ile çevresi 15 vatandaşın canına mal olmuştu. Petrol atıklarının yanı sıra çevredeki semt sakinlerinin de atıkları bıraktıkları dereye yıllar sonra vurulan ilk kazma çevredeki semt sakinleri için ‘umut’ oldu.

ALANDA DEĞİŞMEYEN BİNALAR

Burası petrol şehrinin ilk Cumhuriyet meydanı. 1957 Yılında dönemin Kaymakamı Altay Kancaal’ın kurduğu alanın etrafını saran eski binalar hiç değişmedi. Demir Otel, Radar Otel, Gör Pasajı’ndaki eski Yenice Oteli ile Japon Pasajı bitişiğindeki Çankaya Pasajı’nın üst bölümü de oteldi. Bir zamanlar petrol kentinin kalbinin attığı alanın çevresindeki binaların çoğu ‘konaklama’ mekanıydı. O binaların yaşı 60-70 yıl civarında. Depremden etkilenmeyen meydanın çevresindeki binalar, yıllara meydan okuyor.

RAMAN ETEKLERİNDE GELİNCİK TARLASI

Batman’ın ‘İl’ olduğu 1990’nın Mayıs’ından bir manzara. Türkiye’de ilk petrolün bulunduğu dağ olan Raman’ın etekleri, ilkbaharda ‘gelincik’ bahçesine dönüşürdü. Batman’da uzun yıllar eşi Dr. Sevinç İnci ile birlikte SSK Batman Hastanesi’nde görev yapan Prof. Dr. Ramazan İnci’nin, Batman doğumlu çocukları Dr. Özlem ile Özgür’ün çocuklukları petrol şehrinde geçmişti. 34 Yıl önce Raman Dağı’nın eteklerindeki gelincik tarlasında hatıra kere çeken Dr. Özlem ile ağabeyi Özgür İnci, şimdilerde yaşamlarını İzmir’de sürdürüyor.

TPAO PARK RESTORANT AĞIRLAMA YERİYDİ

Bir zamanlar, Site Mahallesi’nin ağırlama mekanı Park Restaurant’tı. 1 Nolu Misafirhane ve Beyaz Saray tesisleri dışında Park restoran, diğer kurum ve kuruluş çalışanlarının da yemekte bir araya geldiği yerdi. 1991 Yılında eski Petrol ofisi Bölge Müdürlüğü personelinin Park Restaurant’ın bahçesinde çektiği fotoğraf karesinde yer alan simalar; “Naci, Cafer, Ahmet Tuğyıldız, Çavuş Taşkesen, Nevzat İrkin, merhum Hazbi Hamidi, Abdulkadir Çankaya ve Cemal Benice.”

Kaynak: HABER MERKEZİ