90’lı Yıllardaki seçimlerde dönemin politikacıları, taziye başta olmak üzere etkinlikleri kaçırmazdı. İşte petrol şehrinin dününe dair bazı fotoğraf kareleri.

LASTİK ‘SAL’LA BALIK AVI

Dicle Nehri’nde yıllar önce balıkçılar, ‘şambre’ diye bilinen araçların iç lastiklerini ‘Sal’a dönüştürürdü. Bir dönemler bölgenin en lezzetli balığın yetiştiği Dicle Nehri’nde Şabot, Yılan balığı ve Yayın balığı, balık severlerin olmazsa olmazıydı. Su debisinin yüksek olduğu eski Suçeken köyü çevresinde gün ağardığında balık avına çıkan eski balıkçılar, ilkel yöntemlerle yaptıkları sallarla kilolarca balık avlarlardı. Lezzetine doyum olmayan balıklar, Batman’daki balık tezgahlarında yok satardı.

ÜST GEÇİDİN ÖMRÜ KISA SÜRMÜŞTÜ

Yıl, 1995. Yer, Turgut Özal bulvarı Telekom Başmüdürlüğü karşısı. Dönemin Batman Belediye Başkanı merhum Salih Gök, kazaların önlenmesi amacıyla ilk kez Turgut Özal bulvarına kurduğu üst geçitte iki kez kaza yaşanmıştı. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nün yüksek ve uzun iş makinelerinin takıldığı köprüde görünmez facia ucuz atlatılmıştı. Karayolları standartlarında olmadığı gerekçesiyle üst geçit o güzergahtan kaldırılmıştı. İşte o eski üst geçit de yaşanan kazadan bir kare.

94 YEREL SEÇİMİNDEN BİR KARE

1994 Yerel seçimlerinde DYP’den Batman Belediye Başkan adayı olan eski siyasetçilerden Faris Özdemir, taziye başta olmak üzere diğer etkinlikleri de kaçırmazdı. Batman kent merkezinin yanı sıra ilçeleri de dolaşan Özdemir, 30 yıl önce yerel seçimde yarıştığı siyasetçiler arasında  Salih Gök ve Ataullah Hamidi de vardı. Siyasetin iki renkli siması hayata veda etti. Yıllar öncesinin seçimlerinde adaylar, kalabalık kitleyle dolaşırdı. Şimdilerde eski seçimlerin heyecanı fotoğraf karelerinde kaldı.

ZİYARETLERDE ŞENLİK DÖNEMLERİ

Batman’ın il sınırları içinde eski ziyaret ve yatırlarda aş dökme ile ziyaretlerde anma törenleri, Nisan ayında başlar, Mayısın sonunda biter. Zilan türbesi başta olmak üzere Batman-Sason il sınırındaki Hıvde, Seyit Bilal türbe ziyareti ve Kozluk-Baştırm türbe ziyaretlerine on binler akın eder. Adak adayan ve yer sofrasında bir araya gelen ziyaretçilere; Batı illerinden de çok sayıda konuk katılır. İşte Batman’da gelenekselleştirilen Seyit Bilal Türbe ziyaretinden bir manzara. Yılların geleneği günümüzde sürüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ