70’Lİ YILLARIN EĞİTİMCİLERİ

1970’li Yılların başında Batman’da hem ortaokul hem lise öğretmenliğini yapan simaların çoğu şimdilerde aramızda yok. Batman Lisesi’nin Kurucu Müdürlüğü’nü yapan ve ‘Efsane Müdür’ adını alan Gülpaşa Sezer, o dönemlerde bir ayağı ortaokuldaydı, bir ayağı da lisedeydi. 54 Yıl önce resmi bir bayram etkinliğinde bir araya gelen ilk eğitimciler arasında; Fethi Önder, Rüştü Kaya, Gülpaşa Sezer ve Eşref Bulcan dikkat çekiyor.

BAYRAMLARDA AYRILMAZ ÖĞRETMENLERDİ

1968 Yılında TPAO’nun emektar sahasındaki Gençlik ve Spor Bayram töreninden bir kare. Rüştü Kaya, Rıfat Gündem, Eşref Bulcan, Osman Aksoy ve Orhan Kaya’nın da katıldığı o resmi bayram töreninde öğrencilerin önünde hatıra kare eğitimciler, Site’deki Petrol Ortaokulu’nun gözde eğitimcileriydiler. O dönemin eğitimcileri okulda olduğu gibi bayram törenlerinde de birbirilerinden kopmazlardı.

ŞIKLIK VE ZARAFETLERİ ÖN PLANDAYDI

Batman’ın ilk ortaokulu konumundaki Site’deki Petrol Ortaokul’unda 1960-1970 yılları arasında görev yapan eğitimciler, şıklık ve zarafetleriyle ön planda olurdu. Petrol Ortaokul’undan sonra Batman Ortaokulu ve Batman Lisesi’nde de görev yapan Celal Utku ve dönemin eğitimcilerinden Süleyman Artvinli, Rüştü Kaya ve Silvanlı Rüştü Bulcan’ın resmi bir bayramda TPAO stadında çektikleri siyah-beyaz kare.

GÖZDE EĞİTİMCİLERDİ

1977-1978 Eğitim öğretim yılında Batman Atatürk İlkokulu’nda görevli eğitimcilerin bir etkinlik öncesinde çektikleri hatıra karede yer alanlar; “Nuri Yıldız, Serap Ergüder, Lerzan Alp, Okul Müdürü M. Ali Buğday, Şahver Kaya, Ayla Güneri, Sema Buğday, Emel Mutlu, Ayten Akdumlu, Suna Peru, Vecihe Özışık, Hülya Akdağ, Nedret Fidan, Nimet Kocaman, Osman Aksoy, Sıtkı ve Lütfü…” Bu karede yer alanlardan sadece Nuri Yıldız, Batman’da görev yapıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ