O STADIN DİLİ OLSA DA KONUŞSA

Batman’ın ‘ilçe’ olduğu dönemlerde tek stadyum, TPAO’nun 55 yıllık futbol sahasıydı. Şafak Mahallesi’nde eski kapalı spor salonuna komşu olan toprak zeminli sahanın etrafında bir metreyi bulmayan ihata duvarı vardı. Petrolspor, 3. lige çıktığı dönemlerde müsabakalarını Siirt’te oynardı. Dönemin Siirt Valisi Selami Teker, stadyumun bitirilmesi için talimat veren ilk bürokrat olmuştu. Eski Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile TPAO’nun imkânlarıyla Batman, stada kavuşmuştu. 1990’ların Başında Batman ‘İl’ olunca şehir stadı da çimlendirilmişti. Futbol müsabakalarının yanı sıra resmi bayram törenlerinin de yapıldığı 16 Mayıs Şehir Stadyumun tribünleri hınca hınç dolardı. Öğrenciler ile velileri, etkinlikleri büyük bir ilgiyle izlerdi. 1990’ların 23 Nisan Bayramı’nda eski stadyuma renk katan manzaradan bir kare.

BAYKAL’IN BATMAN’A SON GEZİSİ

CHP eski lideri merhum Deniz Baykal, 1999 yılında Batman’a çıkarma yapmıştı. CHP eski İl Başkanı Necati Demirhan’ın, Batman-Diyarbakır il sınırında karşıladığı Baykal, o dönemler ağırlandığı TPAO Kristal Park tesislerine hayran kalmıştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde de TPAO’nun Genel Müdürleri ile üst düzey yöneticileri değiştiren CHP eski lideri Baykal, başarılı çalışmalarıyla adından söz ettiren eski TPAO Bölge Müdürü Talat Atalay ve ekibini kutlamıştı. 25 Yıl önce Batman’a son gezisini yapan Baykal, petrol emekçilerinin örgütlendiği Petrol-İş Sendikası’nı da ziyaret etmişti. İşte Baykal’ın Batman gezisinden geride kalan hatıra kare. Baykal uzun bir süre önce hayata veda etmişti.

BAYRAM ALIŞVERİŞİNİN GÜZERGAHI

Batman’da dini bayramlarda alışverişin adresi 16’ncı Cadde ile eski Tekel Caddesi olarak bilinen Gülistan Caddesi idi. Bayrama bir hafta kala caddenin sağında ve solunda kurulan işporta tezgahlarında giyimden ayakkabıya, gıda çeşitlerinden şekere varan bayramlıklar, bu güzergahta görücüye çıkardı. Bayram arifelerinde İşportacılar, yer kapabilmek için erken saatlerde o güzergahlara akın ederdi. Trafiğe kapatılan 16’ncı Cadde ile eski Mehtap Sineması etrafında daha çok giyim sektöründeki esnaf tezgah kurardı. Batman’da eski bayram arifelerinde alışverişin yapıldığı  o güzergahtan bir manzara.

ETKİNLİKTEN ETKİNLİĞE KOŞAN BAŞKANDI

1999 Seçimlerinde Batman Belediye Başkanlığına seçilen avukat Abdullah Akın, kent merkezindeki etkinliklerin tümüne katılırdı. Halı saha futbol turnuvalarında da dereceye giren takımların yanında olan eski Başkan Akın, amatör takımlara da malzeme yardımında bulunmayı ihmal etmezdi. Bazı kurum ve esnafların oluşturduğu futbol turnuvasında 2000 yılında şampiyon olan takımın kupasını eski Başkan Akın vermişti. İşte avukat Akın ile şampiyon ekibin emektar futbolcularından bir kare.

Kaynak: İHA