Batman’ın eski Belediye Başkanlarından Salih Gök, dönemin Batman Milletvekilleri ile diyaloğu ön planda tutardı. Batman’da eski seçim mitinglerinin adresi Cumhuriyet Meydanı idi. İşte petrol şehrinde belleklerde iz bırakan bazı kareler.

TARİHİN GÖLGESİNDE KONSERLER OLURDU

Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf, 2000’li yılların başında etkinliklerin yapıldığı yerlerin başını çekiyordu. Özellikle Dicle Nehri kıyısında yapılan konserlere ünlü sanatçılar da katılırdı. Bahar mevsimiyle birlikte çardakların kurulduğu Dicle Nehri kıyısına, yerli ve yabancı konuklar adeta akın ederdi. Tanınan sanatçıların yanı sıra Rubab-kemençe ustalarının da müzik resitali verdiği Dicle Nehri kıyısında günün her saatinde halay çekilirdi. İşte 24 yıl önce Dicle Nehri kıyısındaki bir etkinlikte halaya duranlardan bir kare.

Cumhuriyet Meydan

MİTİNGLERİN ADRESİ CUMHURİYET MEYDANIYDI

Cumhuriyet Meydanı’nın dili olsa da eski günleri anlatsa. Tarihi meydanda sadece resmi bayram törenleri olmazdı. Kır koşularının startının da verildiği yer bu alandı. Birçok etkinliğin adresi 1957 yılında yapılan Cumhuriyet meydanıydı. Partilerin miting yaptığı yer de yine bu alandı. Eski liderlerden aramızda olmayan Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Mesut Yılmaz, Yıldırım Akbulut, Turgut Özal ve Aydın Menderes bu alanda Batmanlılara seslenmişti. 2002 Yılında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batman’a ilk gelişte bu meydan da partililere hitap etmişti. Batman’ın tarihi meydanı değişince, günümüzde partilerin miting alanlarının yeri de değişti.

Alaattin Severaydın Salih Gök

DİYALOĞU ÖN PLANDA TUTAN BAŞKANDI

1994 Yılında Refah Partisi’nden Batman Belediye Başkanlığı’na seçilen merhum Salih Gök, dönemin Batman Milletvekilleriyle iyi diyalog sağlardı. Aynı partiden Milletvekili seçilen Dr. Alaatin Severaydın TBMM’deki makamını belki de en çok aşındıran isimlerden biri de Başkan Gök’tü. 2 Dönem Batman Milletvekilliğini yapan eski Devlet Hastanesi Başhekimi ve Batman’ın ilk Sağlık Müdürü Dr. Alaatin Severaydın, Batman’ın çözüm bekleyen sorunlarını Ankara’ya taşıyan Başkan merhum Gök’le sık sık bakanlıkların yolunu tutardı. Başkan Gök’ün, Ankara ziyaretinde eski Vekil Severaydın ile çektiği bu karenin üzerinden 26 yıl geçti. Severaydın Ankara’da yaşamını sürdürürken, eski Başkan Gök görevinin bitimine 7 ay kala görevi başında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda etmişti.

Işılay Saygın

BATMAN’I SEVEN BAKANDI

DSP döneminde Aileden Sorumlu Bakan olan Işılay Saygın, Batman’a olan sevgisiyle biliniyordu. Dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar’ın imam nikahlı çiftler için yaptığı resmi nikah törenlerine bizzat katılan Bakan Saygın idi. 26 Yıl önce Batman ve Kozluk’ta yapılan toplu nikah törenlerine katılan Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın, imam nikahlı çiftlere çeyrek altın jestinde de bulunmuştu. Batman ve Kozluk ilçesindeki toplu nikah törenine katılan Saygın, gezisinin son gününde Batman-Siirt il sınırındaki Veysel Karani türbesini de ziyaret etmişti. Bakan Saygın, bir süre önce yaşama veda etmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ