KALDIRIMLARDA RENKLİ AÇILIŞLAR

Yıl, 1995. Yer, Cumhuriyet Caddesi. Belediye Sarayı karşısında bir giyim mağazasının açılışına dönemin Valisi Salih Şarman katılmıştı. Belediye Başkanı merhum Salih Gök’le birlikte eski Ağır Ceza Reisi ve Başsavcının’da aralarında bulunduğu eski yöneticilerin tam kadro katıldığı o renkli açılışta eski Ağız Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Hüsamettin Mutlu da bir süre önce yaşama veda etmişti. O yöneticilerin çoğu, şimdilerde emekliye ayrıldı. Yıllar önce Batman’daki mekan açılışları renkli görüntülere sahne olurdu. İşte 29 yıl önce o meydandaki renkli açılıştan bir fotoğraf.

2-331

RENKLİ 1 MAYIS’LAR 

Burası, Batman Belediyesi Sarayı’nın önü. Bir zamanlar bölgede 1 Mayıs’ların renkli geçtiği illerden biri de Batman’dı. Petrol-İş Sendikası başta olmak üzere birçok sendika, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın coşkulu geçmesi için adeta sokaklara dökülürdü. Petrol-İş’in önderliğinde çalışanlar meydanlarda bayramlarını coşkulu bir şekilde de kutlardı. Yıllar öncesinde Belediye Sarayı önünde yerel yönetimde çalışanlar, davul-zurna eşliğinde halaya durmuştu. Hafta içine denk düşen 1 Mayıs’larda tatilin olmadığı dönemlerde çalışanların bir ayağı görevdeydi, bir ayağı da etkinliklerdeydi. 1 Mayıs İşçi Bayramı tatil olunca emekçiler günlerini şimdilerde tatil yaparak kutluyor.

MEHMETÇİK’E KARPUZ JESTİ

Bir dönemler Batman’ın bazı köylerinde görev yapan Mehmetçik, yaz mevsiminde köylülerin karpuz sürpriziyle karşılaşırdı. Husumetli olan  bazı ailelerin oturdukları köylerde güvenlik önlemleri alan Mehmetçik, özellikle yaz mevsiminde bostanlarında karpuz yetiştiren çiftçilerin jestiyle de karşılaşırdı. Nöbet tutan Er’lere karpuzu tepside ikram eden köylüler, zaman zaman nöbet tutan görevlilere çay ikramını da unutmazdı. İşte Batman’ın Beşiri İlçesi’nde yıllar önce görevli iki Erbaş, tepsi de ikram edilen karpuzla objektifimize böyle yansımıştı.

 ÖĞRENCİLERİ BİZZAT GİYDİREN VALİYDİ

2000-2002 Yılları arasında Batman’da görev yapan Vali İsa Parlak, eğitim yuvalarında dar gelirli öğrencilere kırtasiye ve giyim yardımını sağlardı. Bazı hayırsever kuruluşların da yaptığı yardımlara bizzat katılan Vali Parlak, öğrencilerin talep ve isteklerini de yerine getirirdi. Kaldığı 2 yıl sürede Batman’ın eğitim sorunlarının çözümünde çaba gösteren Parlak, dar gelirli öğrencilerin de adeta can simidi gibiydi. Yıllar önce bir eğitim yuvasının bahçesinde eski Vali Parlak, bir kız öğrenciyi giydirdiği andan kalan bir kare.

Kaynak: HABER MERKEZİ