1’NCİ CADDE ARTIK BANKASIZ

Batman’da 2’nci Cadde, diğer bir adıyla ‘Bankalar Caddesi’ olarak bilinir. 25 Yıl önce şehrin kalbinin attığı Cumhuriyet Meydanının etrafını banka şubeleri sarmıştı. Meydanda yer bulamayan eski bankalar 2’nci Cadde’nin yanı sıra 1’nci Cadde’de de şube açmıştı. Yapı Kredi ve Akbank, 1’nci Cadde de komşu bankalardı. Özelleştirilmeden önce Sümerbank da yıllarca 1’nci Cadde’de hizmet vermişti. 1990’lı Yıllarda sayıları iki elin sayısı kadar olan şubeler önünde, maaş kuyruğu olurdu. Eğitimciler, maaşlarını alabilmek için saatlerce beklemek zorunda kalırdı.

YEREL SANATÇILARIN KONSERLERİ YOK ARTIK

Batmanlı Sanatçı Kadir Özer, şimdilerde yaşamını Antalya’da sürdürüyor ama 1990’ların ortalarına kadar Batman’ın konserlerinde değişmeyen sanatçıydı. Batman’ın yanı sıra Beşiri ilçesinde de ayda bir verilen konserlere beklenenin üzerinde ilgi olurdu. Batmanlılar ailece konserlere katılırdı. Yerel sanatçılar, yörenin şarkı ve türküleriyle her kesimin gönlüne taht kurardı. Özer, Beşiri’de katıldığı bir konserde yaşlı bir annenin elini öptükten sonra objektiflerimize böyle yansımıştı.

ESKİ STADYUMDA KUYRUKLAR OLURDU

1998-1999 Futbol sezonunda süper ligin kapısından dönen Batman Petrolspor, taraftarları ayağa kaldırmıştı. Şimdilerde Millet Bahçesi’ne dönüştürülen eski 16 Mayıs Şehir Stadı’nın turnikeleri önünde kuyruk oluşurdu. Futbolseverler, bilet alabilmek için saatler öncesinden eski otogar ile stadyum arasındaki mesafede kuyruk olurdu. Atatürk kapalı spor salonu ve eski 16 Mayıs Şehir Stadı çevresinde toplanan futbolseverler, Kırmızı-Beyazlı ekibin adeta 12’nci adamı gibiydi. Son 24 yılda Batman’da değişen manzaralardan biri de eski stadyum ve çevresi oldu.

TRİBÜNLERDE BU MANZARALAR VARDI

Burası, eski 16 Mayıs Şehir Stadı. Batman eski Jandarma Bölge Komutanı Mecit Korkut, koyu Petrolspor’luydu. Kırmızı-Beyazlıların şimdiki Trendyol 1’nci lig statüsünde olan eski PTT 1’nci lige çıkma mücadelesinde dönemin Valisi Temel Koçaklar, Petrolspor Kulüp Başkanı ve TPAO eski Bölge Müdürü Talat Atalay’a ciddi destek verenler arasında Tuğgeneral Mecit Korkut Paşa da vardı. Batman’da oynanan  müsabakalarda taraftarların arasına katılan Mehmetçik Bandosu’nun yanı sıra askerler, davul zurna eşliğinde taraftarları coştururdu. Futbolsever Mecit Korkut Paşa, Batman’da oynanan müsabakalarda askerleri de taraftarlar arasına katıp 90 dakika boyunca Kırmızı-Beyazlı ekibe destek verirdi. 24 Yıl öncesinde stattaki bu manzaralar, artık fotoğraf karelerinde kaldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ