İlk telefon operatörlerinden Turkcell’in ikinci satış mağazasının açılışını, Turgut Özal bulvarında Vali Temel Koçaklar ile merhum Gök birlikte yapmıştı. Futbol tutkusuyla bilinen Batman eski Belediye Başkanı merhum Gök’ün, futbol esprileri ise halen dillerde. İşte Batman’da belleklerde yer edinen bir kesit kare daha.

SIRA DIŞI BİR BAŞKANDI

Uzun süre Hollanda da kaldıktan sonra memleketi Batman’a kesin dönüş yapan ve kapatılan Refah Partisi İl Başkanlığı görevini de bir süre yapan merhum Salih Gök, 31 Mart 1994 seçimlerinde Batman Belediye Başkanlığı’na seçilmişti. Gök, seçim kampanyasında verdiği vaatlerin başında yer alan ‘Rüşvet alan da veren de melundur’ yazısını içeren tabelayı Belediye girişine asmıştı. Merhum Gök, mazbatasını eski Hükümet Konağı’ndaki İl Seçim Kurulu’ndan alırken, beraberinde Kayapınar eski Belediye Başkanı Mehmet Işık, RP Merkez İlçe Başkanı merhum Mecit Yıldız ve eski İl Genel Meclis Üyelerinden Fethullah Ekmen de vardı.

Temel Koçaklar-4

TURKCELL’İN İKİNCİ MAĞAZASI İŞLEK BULVARDAYDI

1994 Yılında cep telefonlarının yaygınlaştığı Batman’da Turkcell, ikinci mağazayı Turgut Özal Bulvarı’nda açmıştı. 1998 Yılında dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar, Belediye Başkanı merhum Salih Gök, Tüpraş Rafinerisi eski Müdürü Ümit Erdem ile TPAO emeklisi Abdülkadir Atasal’ın da aralarında bulunduğu kalabalık davetli topluluğu mağazanın açılışına katılan birkaç isimdi. O güzergahta halen yıllara meydan okuyan Nasıroğlu İş Merkezi ve Nayman apartmanı da objektiflerimize yansımıştı. Dönemin Batman Valisi Koçaklar, o dönemler kabuğuna sığmayan Batman’daki açılışlara katılmayı ihmal etmezdi.

Batman Belediyesi Salih Gök

ESKİ BELEDİYESPOR YÖNETİCİLERİ

Batman Belediye Başkanlığı döneminde Belediyespor Kulüp Başkanlığı da yapan Salih Gök, Turuncu-Mavili ekibin yönetimini eski Belediye Amirlerinden oluşturmuştu. Batman eski iş insanlarından Ekrem Konaç, Gözlükçü Ejder ve Sait Özperk’in de aralarında bulunduğu eski Belediyespor’un yöneticileri arasında; Mahsum Kahraman, Mecit Yıldız, Ömer Ayrılmak, Salih Sevim, Ekrem Kanağı, Recep Kavuş, Selim Kaya, Ahmet Yüksel ve Hilmi Yılmaz da vardı. 1995 Sezonu öncesinde Belediye Konferans Salonunda Gök ve eski Belediyesporlu yöneticiler bu hatıra kareyi çekmişti.

Cumhuriyet Meydanı

ESKİ MEYDAN HIZLA DEĞİŞTİ

Burası Batman’ın ilk alanı. Meydan da bir zamanlar ‘yok’ yoktu. Petrol şehrinin kalbinin attığı Cumhuriyet Meydanı’nda etkinlikler ve çeşitli aktiviteler bitmezdi. Bisiklet turnuvaları, resmî bayram törenleri ve parti mitinglerinin de yapıldığı alan, adeta dolup taşardı. Bir dönemler şehrin en kalabalık yeri olan o muhteşem meydanda işsizler için toplanma yeri, hela ve semt pazarlarının duyuru yeri de oluşturulmuştu. Petrol şehrinde hızla değişen yerlerin başını o meydan çekti. Cumhuriyet meydanında Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun ilk kez Batman’da düzenlediği ‘Bisiklet Turnuvası’na Türkiye’nin dört bir yanından bisikletçiler de katılmıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ