1999 Yılında Batman Belediye Başkanlığı’na seçilen Avukat Abdullah Akın, eski emekçileri takdir belgesiyle ödüllendirirdi. İşte Batman’ın dününe dair farklı fotoğraf kareleri.

GÜMÜŞÇÜLÜK KURSLARINI AÇTIRAN BAKANDI

2000’li Yıllarda Sosyal Hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici, memleketi Samsun kadar Batman’ı da severdi. Bakanlığı döneminde bölgede en fazla geziyi Batman’a yapan eski Bakan Gemici, 2000’li yılların başında kendisine eşlik eden ünlü konuklardan biri de Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Türkan Saylan’dı. DSP Batman eski İl Başkanı Avukat İlyas Solak da engellilere yönelik projelerin yaygınlaşmasını sağlayan politikacıydı. Çok katlı otoparkın zemin katında telkari-gümüş sanatı atölyesindeki kursların açılışına katılan eski Bakan Gemici ve Saylan, Batman’ın ücra mahallelerinde de ÇATOM binalarının sayılarını arttıran isimlerdi. Eski Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Tarhan ve eski İl Başkanı Avukat Solak, kimsesizler ve yaşlıların yemek ihtiyacının karşılanması için de aş evi sayısını arttırmışlardı.

POLİTİK MALZEME OLAN DERE

Batman’ı ikiye bölen ve mikrop yuvası olarak bilinen İluh Deresi, 50 yılı aşkındır hep politik malzemesi oldu. 1980’lerden günümüze kadar birçok politikacının malzeme olarak kullandığı İluh Deresi’nin fotoğrafının bir bölümü son yıllarda değişti. Eski Sakatatçılar çarşısı ile çevresinde bazı yapılar yıkıldı. İstimlak edilen yerler yeşil alana dönüştürüldü. 1990’ların sonunda dönemin politikacılarından bazı isimler, İluh Deresi’nin etrafında çektikleri fotoğraflarla çözüm bulacaklarının mesajını verdiler ama o politikacıların İluh’u değiştirmeye zamanları yetmemişti. Her yağış mevsiminde çevredeki semt sakinlerinin korkulu rüyası olan İluh’ta yaklaşık 25 yıl önce incelemelerde bulunan Batman eski Milletvekilinden  geride kalan kare.

GÖNÜLLÜ ÇEVRECİLERDİ

Batman’ın antik kenti Hasankeyf, bir zamanlar yılda yarım milyon turisti ağırlayan yerdi. Hasankeyf Kalesi’ne giden yol ve Dicle Nehri kıyısı, yabancı konuklarla dolup taşardı. Yerli ve yabancıların geride bıraktıkları atıkları toplamak da minik çevrecilere kalırdı. Belediye’nin çöp araçları tarihi dokunun olduğu bölgede gün boyu turlardı. Aracın peşine takılan minik çevreciler ise temizlik görevlilerine yardımcı olmak için ellerinden poşetleri düşürmezdi. Bir dönemler ortaokul ve lise öğrencileri de temizlik kampanyalarına renk katardı.

EMEKÇİLERİ ÖDÜLLENDİREN BAŞKANDI

1999 Yılında Belediye Başkanlığı’na seçilen Avukat Abdullah Akın, emekçilerin yanında olurdu. Fotoğraf karesinde yer alan Batman Belediyesi eski çalışanlarından merhum Abdullah Akar’ın da aralarında bulunduğu eski Belediye emekçilerini konuk evinde ağırlayıp takdir belgesiyle ödüllendiren Avukat Başkan Akın, 3 yıllık Belediye Başkanlığı görevini sürdürdükten sonra aktif politikayı bırakan ender siyasetçilerdendi. Batman’da 2000’li yılların Başkanı Avukat Akın, takdir belgesi verdiği eski çalışanlarla objektiflerimize böyle poz vermişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ