Şimdilerde Batman kent merkezinin nüfusu yarım milyonu geçti. 66 Yıl önce ilk uçak inişinin yapıldığı Batman’da dönemin Hava Kuvvetleri üst düzey komutanları, petrol kentine konuk olmuştu. Batman Çayı’nda ise ‘Sal’larla yolculuk üst düzey konukların da ilgisini çekmişti. İşte 66 yıl önce Batman’dan siyah-beyaz kareler. 

ESKİ KOMUTANLARIN ‘SAL’ TURU

Yıl, 1958. Yer, Batman Çayı. O dönemlerde su debisi yüksekti. Barajların olmadığı o dönemlerde akarsular, gürül gürül akardı. Batman’a ilk uçağı indiren pilot Muzaffer Kemal İntepe ve üst düzey komutanlar için Batman Çayı’nda ‘Sal’ turu düzenleyen yine Batman’ın ilk Kaymakamı Altay Kancaal’dı. O zamanlar kentin tek misafirhanesi konumundaki TPAO 1 Nolu misafirhanede ağırlanan konuklar, Batman Çayı’ndaki ‘Sal’ turuna katılmıştı. Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İhsan Orgun, Kaymakam Kancaal  ve pilot İntepe ile birlikte Batman Çayı kenarında bu hatıra kereyi çekmişti. 

2-315

HAVALİMANININ İLK KONUKLARI

1956 Yılında yapımına başlanılan ve 1958’de uçakların iniş yaptığı Batman Havalimanı’na konuk olanlar, Türk Hava Kuvvetleri’nin üst düzey komutanlarıydı. 1940’lı Yıllarda Mareşal Fevzi Çakmak’ın, İngiltere’de pilot eğitimi için gönderdiği Balıkesirli pilot Muzaffer Kemal İntepe  ve beraberindeki heyet, Batman havalimanında ağırlanmıştı. NATO’nun yıllar öncesinde bölgede Muş’tan önce yaptığı limanlardan biri de Batman limanıydı. 1958 Yılında havalimanına ilk uçuş gerçekleştiren pilot İntepe ile dönemin üst düzey komutanlarının eski Hava Meydan Komutanlığı bina girişinde çektirdiği siyah-beyaz fotoğraf. 

3-314

BABASININ İZİNDEKİ PİLOT 

Aslen Balıkesirli olan 1940’lı yılların ilk pilotu Muzaffer Kemal İntepe idi. Mareşal Fevzi Çakmak’ın, Türkiye’de yurt dışına gönderdiği 10 pilottan biri olan İntepe, 1982 yılında yaşama veda etti. 62 Yaşında yaşama gözlerini yuman İntepe, başkentte toprağa verildi. Havacılığın önder isimlerden olan Muzaffer Kemal İntepe’nin oğlu Ahmet Murat İntepe, şimdilerde babasının izinde. Türkiye’nin ilk pilotu İntepe, veda etmeden önce Batman’a yaptığı ilk uçuş anılarını da kaleme almış. 

4-316

ESKİ BATMANLILARIN UNUTAMADIĞI O UÇAK 

1958 Yılının yaz mevsiminde Batman’a ilk inişi yapan uçak DC7 ‘Fokker’ tipi uçaktı. Türkiye’nin ilk petrolcülerinin görev yaptığı Maden Teknik Arama Enstitüsü ve TPAO’daki üst düzey petrolcülerin, daha rahat ulaşımı için hava yolu ile tren raylarına yönelik projelerde kısa sürede hayata geçirilmişti. 66 Yıl önce Batman’a ilk uçak seferi yapıldığında yer yerinden oynamıştı. O dönemlerde küçük bir petrol kenti olan Batman’a yapılan ilk uçak seferinde seyahat eden yolcular için Batman havalimanın da karşılama töreni yapılmıştı. İşte o karşılamadan geride kalan bir kare. 

Kaynak: HABER MERKEZİ