1980’LERİN KADROSU 

Batman’da 10 yıl süreyle TPAO Bölge Müdürlüğü başta olmak üzere TPAO’nun çeşitli kademelerinde Ünite Müdürlüğü’nü de yapan merhum petrol mühendisi Mehmet Yamaç, Bölge Müdürlüğü görevine  gelir gelmez Petrolspor Futbol Kulübünü yeniden açmıştı. 1980 Darbesi öncesinde dönemin TPAO Genel Müdürü Fadıl Teymur’un kapattığı Petrolspor Kulübünün eski branşlarla buluşturan efsane Bölge Müdürü merhum Yamaç, Batmanlı futbolculardan ağırlıklı bir ekip oluşturmuştu. Antrenör merhum Muzaffer Koyuncu’nun yönetimindeki Kırmızı-beyazlı ekipte forma giyen bazı futbolcular; “Necdet Fırat, Halil Türe, Zeki Erken, Recep Başalak, İkram Aydın, Şehmus Durak, Feridun Yeni, Hidayet Eren, Mehmet Tan, malzemeci Mehmet Şah, Çetin İnsel, Veysi Olgun, Sedat Özsümer ve Çiriviri Mahfuz.” O sezon, Kırmızı-Beyazlılar, hazırlıklarını Van’da yapmıştı.

PETROL’ÜN YEDEK KULÜBESİ

Futbolda petrolün başkentinin markası olan Petrolspor, bir zamanlar yedek kulübesiyle de parmakla gösterilen kulüptü. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nün emektar sahasının yedek kulübesinde bazı futbolcular ile Kırmızı-Beyazlı ekibin taraftarlarından bir siyah beyaz kare; “İkram Aydın, Recep Başalak, Mehmet Fırat, Ebedin Satıcı, Hasan Akınbay, Hidayet Eren, Ümit Avcı ve Mehmet Şah Biçici.” 

İŞTE İLK PROFESYONEL TAKIM 

1986 Yılında Aydın’da Türkiye şampiyonasında ilk ‘3’e kalarak 3’üncü lige yükselen Batman Petrolspor’da ilk Teknik Direktör İskenderunlu merhum Uğur Yıldırım’dı, yardımcı Antrenör ise Nihat Tan’dı. Kırmızı-Beyazlı ekibin Genel Kaptanı da merhum Salih Eren’di. İşte TPAO stadında 1986-1987 futbol sezonunda TPAO Bölge Müdürü Yardımcısı Sıtkı İlker, TPAO Spor Şefi Şehmus Öner, TPAO eski Hukuk Müşaviri merhum Ata İnci’nin de aralarında bulunduğu ilk profesyonel takımda forma giyen futbolcular; “Feridun Yeni, Siirtli Sait, Bedrettin Sütçü, Halil Türe, Mustafa Güç, Kadir Gayretli, Mithat Atalay, Ayhan Demirhan, Metin Sevim, Zeki Erken, Yaşar Sessiz, Cahit Sönmez, Bülent Atalay, merhum Basir Ercan, Abdurrahman Beycur, Celil Ayhan, Fadıl Kayra, Hasan Çınar, Aslan Atalay, Metin Ekinci , İkram Aydın, Tarık Yurttaş ve Nevzat Fırat.” 

AYDIN-KUŞADASI’NDA ESKİ PETROLCÜLER 

1985-1986 Futbol sezonunda Aydın’da yapılan Türkiye Amatör Şampiyonası’na katılan 5 takımdan biri de Batman Petrolspor’du. Beşiktaş, Altınordu ve Orduspor gibi güçlü takımlar arasında ilk 3’e kalarak 3’üncü lige katılmaya hak kazanan futbol kulübü Güneydoğu’nun temsilcisi Kırmızı-Beyazlılardı. Aydın Adnan Menderes Stadında oynanan müsabakalarda rakiplerine kök söktüren Petrolspor, o dönemlerde futbol otoriterlerinden de tam puan almıştı. İşte bir maç öncesinde Aydın-Kuşadası’nda şehir turu yapan Petrolsporlu bazı eski futbolcular; “Recep Başalak, Sedat Özsümer, Mehmet Tan, Halil Türe, Veysi Olgun, Şehmus Durak. (Oturanlar); Zeki Erken, İkram Aydın ve Necdet Fırat.”

Kaynak: HABER MERKEZİ