ANADOLU LİSESİ'NİN İLK ÖĞRENCİLERİ

Batman 1992’de ilk Anadolu Lisesi'ne kavuşmuştu. GAP Mahallesi’ndeki eski ‘GAP İlkokulu’nun ikinci katında hizmet veren Anadolu Lisesi, daha sonra yeni hizmet binasının 1996’da tamamlandığı Belde Mahallesi’ndeki eğitim yuvasına taşınmıştı. Açıldığında öğrenci sayısı 200’ü bulmayan lisenin ilk eğitimcileri ve öğrencilerinin çoğu şimdi Batman dışında. İşte 31 yıl öncesi Batman Çağdaş’ın sararan arşivinden lisenin ilk öğrenci ve öğretmenlerinden bazı simalar.

KIZILAY'DA BATMAN GERCÜŞ DERNEĞİ VARDI

Bürokrat İbrahim Halil Kırşan’ın başında olduğu Batman Gercüşlüler Derneği başkentteki Kızılay'daydı. 2000 Yılı öncesinde kurulan derneğin aktif Başkanlarından Kırşan, Ankara’daki Batmanlı bürokrat, iş dünyası ve üniversite öğrencileri, hafta sonları dernek lokalinde bir araya getirirdi, bir dizi etkinliğe imza atardı. Dernek 2010 yılından sonra o eski konumundan uzaklaştı ve kapandı. Bürokrat Kırşan’ın da aralarında bulunduğu eski Batman Gercüşlüler Derneği lokalinden geride kalan hatıra bir kare.

YERELDE BAŞARILI PERSONELE TAKDİR BELGESİ

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ENERJİ TASARRUFU KONFERANSI ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ENERJİ TASARRUFU KONFERANSI

2000 Yılı öncesine kadar Batman Belediyesi’nde başarılı personel takdir belgesiyle ödüllendirilirdi. Esentepe’deki eski Belediye Sosyal tesislerinde temizlik görevlileri başta olmak üzere her ünitede çalışkan personel tespit edilir ve düzenlenen törende personele takdir belgesi verilirdi. 1999 Yılında Belediye Esentepe tesisinde ödüllendirilen bazı simalar. Bu karelerdekilerin çoğu şimdilerde emekli.

YÜCEBAĞ BELEDİYESİ KERPİÇ BİNADAYDI

Sason-Yücebağ beldesi 1992 yılında Belediye’ye kavuşmuştu. Kurucu Belediye Başkanı Mehmet Nuri Bozkurt’tan sonra Belediye Başkanlığı’na seçilen Abdullah Bil, üç dönemdir bu görevi yürüttü. Halen Belediye Başkanlığı yapan Bil, yerel yönetimi kerpiç binadan iki katlı beton binaya taşımıştı. 2000 Yılı öncesinde 15 personeli olan Yücebağ Belediyesi şimdilerde daha fazla personele sahip.