*1989 Yılında ABD’li Michael Rosenberg’in, tarihi höyükleri gün yüzüne çıkaran Arkeolog’tu.  Rosenberg, Batman Çayı kenarında Demirköy’de 12 bin 500 yıllık dünyanın en eski höyüklerinden birini tespit etmişti. O höyüğü merak eden köydeki çocuklar, şimdilerde 40 yaşın üstünde. TÜPRAŞ Batman Rafinerisi’nin sembolü olan TCC ünitesi 2007’de söküldü. 1990’larda henüz mahalle statüsüne kavuşmayan, şimdilerin en büyük semti Kültür’den bile rafineri görülürdü. Şimdilerde ise yüksek bloklu yapılardan rafineri tesisleri görünmüyor. İşte Batman’ın dününe ait bir kesit karesi daha…

İŞTE 12.500 YILLIK HÖYÜK

Yıl, 1989. Yer, Batman çayı kenarı. Ilısu Baraj gölü altında kalan tarihi höyükleri gün yüzüne çıkaran Amerikalı ünlü arkeolog Michael Rosenberg, büyük bir keşfe imza atmıştı. İnsanlığın sıfır noktası sayılan Mezopotamya coğrafyasında bir dönemler, Batman çayı deltasındaki Demirköy mezrası yakınında 12 bin 500 yıllık höyüğü keşfeden ABD’li Rosenberg, dünyanın ilk yerleşim birimlerinden birinin Batman çayı kenarında olduğuna dikkat çekmişti. 34 Yıl önce Demirköy’de kazı alanında görüntülediğimiz çocuklar, günümüzde 40 yaşın üstünde.

kültür

KÜLTÜR VE BATMAN TÜPRAŞ RAFİNERİSİ

Bu kare, 1990’ların başında çekildi. Batman’ın ‘İl’ olduğu ilk yıllarda henüz ‘mahalle’ statüsüne kavuşmayan Kültür semtimizde, görüntülediğimiz bir kare. TÜPRAŞ Batman Rafinerisi’nin sembolü olan TCC Ünitesi, 2007’de özelleştirilince Koç tarafından kaldırılmıştı. Batman Rafinerisi, bir zamanlar kentin dört bir yanından görülürken, şimdilerde ise rafinerinin etrafını binalar kale gibi sardı.

MART KAPIDAN BAKTIRDI! MART KAPIDAN BAKTIRDI!

tatbikat-1

GERÇEĞİ ARATMAYAN TATBİKATLAR

Ülkenin ilk rafinerisi olan Batman TÜPRAŞ 1955 yılından beri bacasının tüttüğü petrol kentinde, bir zamanlar gerçeği aratmayan tatbikatlar vardı. 2000’li Yıllara kadar yangın tatbikatlarının yapıldığı Batman Rafinerisi’nin eski yöneticileri ile ünite müdürleri tam kadro tatbikatlara katılırdı. TÜPRAŞ İtfaiyesi, bölgenin donanımlı İtfaiye’lerin başında yer alıyordu. Yerel medya mensuplarının da yakından izledikleri TÜPRAŞ’taki yangın tatbikatları adeta nefes kesiyordu.

gassal

HASTANENİN İLK GASSAL’LARIYDI

1988 ile 2014 Yılları arasında Batman’ın ilk ‘Devlet Hastanesi’ olarak hizmet veren sağlık kuruluşunun ilk gasalları, 1995 yılında cep telefonla buluşmuştu. Şimdilerde yıkılan eski hastanenin ilk gassallarından Abdurrahman hoca, uzun bir süre önce yaşama veda etti. Batmanlı Yusuf hoca ise emekliye ayrıldı. İki eski emektardan ise geride bu hatıra fotoğraf kaldı.