İlkbahar mevsiminde yeterli polen oluşumuna kadarki dönemde arı ölümlerini engellemek ve arı popülasyonunun devamlılığını sağlamak için hibe olarak, Adana'da arı yetiştiriciliği yapan Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı ve işletmesi aktif olan arı yetiştiricilerine toplam 1708 ton toz şeker dağıtımı yapılacak.

Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi tarafından gönderilen 1708 ton şekerin Kozan ilçesindeki arıcılara dağıtımına katılan Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, "Bakanlığımızın başlatmış olduğu arıcılarımıza şeker desteği çalışması Adana ilimizde devam etmektedir. Arıcılarımıza kovan başına 4 kilogram olmak üzere tüm Türkiye genelinde şeker desteği yapılmaktadır. Adana genelinde arıcılığın en yaygın olduğu ilçemiz Kozan’dır. Bu ilçemizde 220 bin kovan varlığı bulunmaktadır. Burada 31 tır dağıtım yapacağız. İlimiz genelinde ise 1708 ton şeker dağıtmış olacağız” dedi.

TİGEM'den buğday satış ihalesi TİGEM'den buğday satış ihalesi

Arıcılar için daha önce de ilaç ve kovan desteğinde bulunduklarını ifade eden İl Müdürü Tekin, “Geçen yılda sübvansiyonlu şeker dağıtımımız oldu. Arıcılarımızın memnuniyetini görüyoruz. Biz üretmeye devam ediyoruz. Devletimizin desteğiyle arıcılarımız daha güçlü üretim yapacaklar. Ülkemizin bal konusunda ihtiyacını karşılayacaklar. Kozan ilçemiz bal işleme işletmeleri olan bir ilçemiz. Dünyanın her yerine bu işletmelerden bal ihracatı yapılmaktadır ”şeklinde konuştu.(İHA)