“BU MAĞARA ÇOK ŞEYİ DEĞİŞTİRİR” 
Batman’ın Gercüş İlçesinin Yolağzı Mahallesi yakınındaki ‘Yeraltı Mağarası’, yörede heyecan yarattı. Mağaranın Antalya-Alanya’daki Damlataş’ının benzeri olduğunu ifade eden Yolağzı Mahalle Muhtarı 72 yaşındaki Şehmus Kavak; “Büyüklerimiz hep anlatırlardı; 7 dehlizden giriş yapılan mağaranın bir bölümünden çocukluğumuzda da mağaranın içine girerdik. Kimse bu Yeraltı Mağarası’nın farkında değildi. Binlerce yıl oluşan minerallerin sarkıtlarından ilginç figürler meydana gelmiş. Buranın turizme kazandırılması için Batman Valiliği ile Gercüş Kaymakamlığına başvurduk. Kısa bir süre önce ‘köy gezisi’ kapsamında Yolağzı’na konuk olan Vali sayın Ekrem Canalp’a bu mağarayı anlattık. Vali beyin talimatıyla mağaraya giden yol güzergahı açıldı. Şimdilik mağaranın girişinin bir bölümü açılabildi” diye konuştu. 

“MAĞARA 5 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA”
Muhtar Kavak, şöyle devam etti; “Mağaranın ilk girişinde 3 ayrı bölüm var. Ötesi de var. Karanlık olduğu için ulaşmak zor. Çok miktarda sarkıtlar, heykeller ve  ilginç figürler var. Oluşan heykel benzeri sarkıtlarda inceleme yapılması için arkeolog ve taş bilimcilerini de göreve davet ediyoruz. Bu mağaranın çevredeki eski yerleşim birimlere kadar bağlantısının olduğu tahmin ediliyor. Çok iyi  araştırma yapılırsa, bu ‘Yeraltı Mağara’da tarihin yeniden keşfi olabilir. Çünkü Mardin’in Midyat ilçesiyle sıfır noktadayız. Mağaranın ancak ilk üç bölümüne gerilebiliyor. Çok sayıda sarkıt ve heykel benzeri figürler oluştuğu için diğer bölümlere ulaşmakta zorlanıyoruz. Bulunduğumuz Şabiat bölgesi, tarihi dokunun olduğu bölgedir. Yeraltı Mağarası’nın gün yüzüne çıkmasıyla birlikte bu bölge turizmde adını duyuracaktır.”

KIŞIN SICAK, YAZIN SERİN 
Kış mevsiminde mağaradaki ısı derecesinin 25-30 derece olduğunu hatırlatan Muhtar Şehmus Kavak; “Yazın ise mağara oldukça serin. Hatta geçmişte çevredeki köylüler,  kışlık erzaklarını dehlizlerden aşağıya sarkıtırlardı. Kış mevsiminde erzaklarını alıp kilerlere stoklayan köylüler, romatizma başta olmak üzere sarkıtlardan akan mineralli suyun bazı hastalıklara da iyi geldiğini  söylüyorlar” dedi. (Çağdaş Özel)

Editör: Admin