*Kentin ilk günlük gazetesi Çağdaş’ın 41. Yılına özel düzenlediği ‘Batman’ın Belleği’ sergisi yoğun katılımla açıldı. Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, kurum müdürleri, STK-Oda Başkanları ve kalabalık topluluğun katıldığı sergi ve kokteyl programında 40 yıl öncesinin manşetleri ilgiyle incelendi.

*Sergilenen gazete manşetlerini inceleyen ve duygulanan Milletvekili Ferhat Nasıroğlu: “Çağdaş deyince çocukluk, gençlik yıllarıma gittim. Sergide gezdiğimizde gördük ki Batman’da 1980-1990’da kan ve gözyaşı vardı. Ölüm kol geziyordu 90’lı yıllarda. Ölüm haberi okumadığımız gün bizim için bayramdı” dedi.

ÇAĞDAŞ’TAN ‘BATMAN’IN BELLEĞİ’ SERGİSİ
Batman’ın ilk günlük gazetesi Çağdaş, 41. Yılına özel Batman’ın tarihine ışık tutan ‘Batman’ın belleği’ sergisini okurlarıyla buluşturdu. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nde düzenlenen programa AK Parti Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, İl Başkanı Akif Gür, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Kültür ve Turizm İl Müdürü İhsan Aslanlı, TPAO Bölge Müdürü Mustafa Demir, Batman Belediye Başkan Yardımcısı Metin Gürbüz, Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Felat Bozarslan, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı M. Sıddık Çiftçi, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Çankaya, MÜSİAD Şube Başkanı İrfan Özdemir, ASKON Şube Başkanı Selman Nasıroğlu, MİLSEN Batman yönetimi, iş insanları, akademisyenler, gazeteciler ve kalabalık topluluk katıldı. Gazetemiz yöneticileri Arif Arslan ve Barış Arslan, programda konuklara sergi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Programda Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Felat Bozarslan, kürsüye davet edilerek Çağdaş’ın gazetecilik alanındaki önemine dikkat çekti.

NASIROĞLU: “SERGİ NEREDEN NEREYE
GELDİĞİMİZİ GÖSTERİYOR”
Sergiyi gezdikten sonra değerlendirmelerde bulunan Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, Çağdaş ekibini kutladı. Sergiyi incelerken çocukluk ve gençlik yıllarına gittiğini belirten Nasıroğlu: “Bugün benim için çok güzel bir gün. Batman’ımızda bir gazetenin 41’nci yıldönümünü kutluyoruz. Arif kardeşimi kutluyorum. Çağdaş deyince çocukluk, gençlik yıllarıma gittim. Eski Tekel Caddesi’nde pencerelere-duvarlara asılan Çağdaş’ın manşetlerini okumak büyük bir keyifti. Batman’ın gündemini oradan takip ederdik. Bazen gazeteyi alıp okuyunca o zamanın baskı koşullarından ellerimiz mürekkepleniyordu. Bugünkü sergi bizim için bir nostalji oldu. Çağdaş’ın sergisinde aslında Batman’ın nereden nereye geldiğini de görmüş olduk. Sergiyi gezerken Batman’ın mega kent olacağını yazmış bir manşetinde, evet Batman mega kent olma yolunda ilerliyor. Batman bölgenin parlayan yıldızı. Bunu çok içten ve inanarak söylüyorum” dedi.

“O YILLARDA ÖLÜM KOL GEZİYORDU”
Faili meçhul cinayetlerin yaygın olduğu dönemlerde gazetenin manşetlerinde yer alan haberlere atıfta bulunan Nasıroğlu, şöyle devam etti: “Sergide gezdiğimizde gördük ki Batman’da 1980-1990’da kan ve gözyaşı vardı. Ölüm kol geziyordu 90’lı yıllarda. Ölüm haberi okumadığımız gün bizim için bayramdı. Biz bu iki dönemde de beyin ve sermaye göçü verdik. Batman’da insanlar malını mülkünü yok pahasına satıp, buradan kaçtılar. O insanlar bugün burada olsaydı ve gitmeselerdi inanıyorum ki biz bugün büyükşehir olmuş ve Batman şu anki kapasitesinin üç katını yaşayacaktı. Biz bir daha bunları yaşamak istemiyoruz. Biz gençlerimizin ve insanlarımıza sahip çıkacağız hepimiz bunu yapacağız. Fikren aynı görüşte olmazsak bile birbirimize tahammül edip sahip çıkmak zorundayız. Birbirimizi dinleme cesaretinde bulunacağız. Bu kent bir daha bu acıları yaşamasın diye üretimiyle, başarısıyla iyi evreye gelen bir şehir olarak anılsın, bunun için Milli eğitim camiasıyla görüşüyoruz ve çocuklarımızın en iyi şekilde eğitilmesini istiyoruz. Çocuklarımız vizyon ve misyon sahibi olsun ki bir saha bu acıları yaşamayalım. Birbirinden nefret eden ve aşağılayan zihniyet olmasın istiyoruz. Biz birlikte olursak, birbirimizi sevdikçe ve güçlü bir ses oldukça kazanan Batman kazanacak.”

“BU ÖZGÜVEN YAYGINLAŞMALI”
Nasıroğlu, şöyle devam etti: “Duayen gazeteci Arif Arslan yıllardır yazıyor ve yaşanları gördü, manşetlerde onlarca acı ve umutsuzluk var. O yolları aşarak bugünlere gelmişler. Kendiliğinden bugünler gelmedi bu gazete. Bugün 41’nci yılını kutluyor Çağdaş. 41 yılın 41 kere maşallahı var. Bugün burada üç kuşakla birlikteydim Arif bey, oğlu Barış ve torunuyla. 41, hatta 141 yıllık gazetelerimiz, kurumlarımız, şirketlerimiz olsun. İşte biz o zaman Batman’ın gerçek kabiliyetini göstermiş oluruz. Bu sergi ve bu özgüven her yerde olsun istiyorum, bunu canı gönülden söylüyorum. 41’nci yılını kutlayan Çağdaş gazetesini ve emekçilerini kutluyorum.”

Foto13

Muhabir: NEZAHAT SÜMBÜL