“AYLARCA KERPİÇ BİNADA HİZMET VERDİK”

Batman’ın Sason ilçesine bağlı Yücebağ beldesinde 1994’ün yerel seçimlerinde DYP’den Belediye Başkanlığı’na seçilen Nuri Bozkurt, 30 yıl aradan sonra Batman Çağdaş’a konuştu. Sıkıntılı bir süreçte Belediye Başkanlığı görevine seçildiğinde büyük sorunlarla karşılaştığını belirten eski politikacı Nuri Bozkurt, “Belde de sadece bir tabela vardı, bir de iki çalışanımız. Yerleşim birimimizin girişindeki kerpiç bir evin girişine astığımız ‘Belediye’ tabelası, masa ve birkaç sandalye dışında hiçbir şeyimiz yoktu. Büyük sorunlara göğüs gerdik. Aylarca kerpiç binada kısıtlı imkanlarla hizmet vermiştik” dedi.

“EN SIKINTILI DÖNEMDE ÇALIŞTIM”

Bir dönem Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra İstanbul’a yerleşen 80 yaşındaki Bozkurt, şunları kaydetti: “90’lı Yıllarda sıkıntılı dönemde Belediye Başkanlığı’na seçildiğimde birçok sorunla karşı karşıya kaldım. Düşünün, kiraladığımız kerpiç evin bir odası makam yeriydi, diğer oda ise muhasebe ve çalışanların kaldığı yerdi. Kerpiçten Belediye hizmet binası o dönemlerde yaygın basında çıkınca, eski Başbakan Tansu Çiller’in talimatıyla Yücebağ’a 2 katlı hizmet binası yapıldı.”

“SİYASET YORUCU BİR ŞEY…”

1994-1999 Yılları arasında Yücebağ Belediye Başkanlığını yapan 12 çocuklu Nuri Bozkurt, “Köyden beldeye geçiş yılları zor dönemdi. Hizmet binasından altyapıya kadar birçok sorun vardı. Yücebağ’ın bir yerde kurucu Belediye Başkanıydım. O yıllarda sorunlarla baş etmek kolay değildi. Aradan tam 30 yıl geçti, şimdi gördüğüm Yücebağ ile eski belde arasında uçurum var. Yokluklar içindeki Yücebağ’da şimdilerde çok şey değişti. Siyaset yorucu bir iş, stresi oldukça fazla” diye konuştu. (Çağdaş Özel)

Kaynak: ÇAĞDAŞ ÖZEL