* Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sağlık alanına yönelik Ar-Ge ve teşvikleriyle ileri teknoloji cihazlar üreten Biosys’in Batman Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesis açılışına Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı M. Fatih Kacır katıldı. Açılışta konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: “Batman’da ilk defa ileri teknoloji ürün üretecek bir fabrika açılışı yapıyoruz. Batman sanayileşiyor. Batman çok rahat bir şekilde bu bölgede Gaziantep’ten sonra üretim şehri olmaya aday bir kent” dedi.

Şimşek4

*Programda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı M. Fatih Kacır ise; “Bu yatırımla Batman’da ileri teknoloji sağlık cihazları üretilecek. Yatırım teşviklerimizle hayata geçen bu altyapı önümüzdeki dönemde Ar-Fe faaliyetleriyle kritik ürünlerini de üreterek, yerli sanayi hamlesine büyük katkılar sunacak” diye konuştu.

150 MİLYON TL’LİK TESİS HİZMETTE
Batman Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı tamamlanan, sağlık sektörüne ileri teknoloji ürünleri üretecek olan Biosys’in açılışına Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı M. Fatih Kacır, Bakan Yardımcıları, Batman Valisi Ekrem Canalp ve Milletvekili Ferhat Nasıroğlu katıldı. Törende ilk sözü alan Biosys kurucusu Cemal Erdoğan ve yatırımcılardan Gökhan Celbek, tesisin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Daha sonra Ak Parti Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu ve Vali Ekrem Canalp, OSB’deki yatırımların önemine dair değerlendirmelerde bulundu.

BAKAN KACIR: “ÖNEMLİ CİHAZLAR ÜRETİLECEK”
Daha sonra açılışta konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı M. Fatih Kacır, Bakanlığın sağlık sektörüne yönelik teşviklerine dikkat çekti. Bakan Kacır: “Teknolojik gelişim ve dijital dönüşüm tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de yeni bir devrin kapılarını aralıyor. Kovid19 salgını, dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alan ülkeler salgın karşısında güçlerinin ne kadar kırılgan olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kaldı. Salgın bize millileşme hareketinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Son 22 yılda TÜBİTAK burs ve destek programlarında sağlık alanında 9 binden fazla projeye ve 15 binden fazla araştırmacıya 40 milyar lira destek verdik. Biyosis bu imkanları en iyi şekilde değerlendirdi. 8 Bin metre kapalı alan ile 150 milyon TL’lik yatırımla gerçekleştirilen bu tesis ilk etapta yoğun bakımda ihtiyaç duyulan mekanik vantilatör, nöro monitör, nemlendirici ve yüksek oksijen cihazlarını Batman’da üretecek” dedi.

BAKAN ŞİMŞEK: “BATMAN, SANAYİLEŞİYOR”
Tesisin açılışa katılan yatırımcılara hitap eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Batman’ın gelişimine işaret etti. Bakan Şimşek: “Batman OSB’nde birçok fabrikanın açılışında bulundum. Bu en anlamlısı, çünkü Batman’da ilk defa ileri teknoloji ürün üretecek bir fabrika açılışı yapıyoruz. Yatırımcıları tebrik ediyorum. Biosys’in hikayesi büyük bir başarı. Bu hikayenin üretim üssünün Batman olması bizim için gurur kaynağı. Batman OSB’nin de bir hikayesi var, 90’ların başında kuruluyor. 2002 Yılına kadar sadece bir un fabrikası faaliyete geçiyor. Şimdi ise 220 fabrika faal ya da inşaat halinde. Nereden nereye gelmiş. Batman sanayileşiyor, Batman üretiyor. Batman, Türkiye’nin önemli bir büyüme motoru işlevi görüyor. Hep söylüyorum, Gaziantep’te çok zaman geçirdim. Oradaki azmi gözlemledim, başarı hikayesinin bir parçası olduk. Batman çok rahat bir şekilde bu bölgede Gaziantep’ten sonra üretim şehri olmaya aday. Çünkü bu ruh var, bu kültür var.” 

Muhabir: NEZAHAT SÜMBÜL